GeriDünya Kritik hafta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kritik hafta

3 Ekim’deki müzakere randevusu öncesinde Avusturya, imtiyazlı ortaklık benzeri bir formülün Müzakere Çerçeve Belgesi’ne (MÇB) eklenmesi için ısrarlı.

MÇB perşembe günü COREPER’de ele alınacak. Uzlaşma olmazsa 3 Ekim sabahı bakanlar toplantısına kalacak. Avrupa Parlamentosu da ek protokolü yarın oylayacak.

AVRUPA Birliği ile Türkiye arasında başlayacak müzakerelerin önünde sadece Viyana engeli kaldı. Müzakerelere yol haritası oluşturacak Müzakere Çerçeve Belgesi’nin (MÇB), içeriği şekillendi. Sadece Avusturya’nın ‘imtiyazlı ortaklığı’ çağrıştıran bir seçeneğin de belgeye eklenmesiyle ilgili talebi sürüyor. Avusturya’nın bu talebini son dakikaya kadar sürdürmesi ve daha çok bu konuyu ‘koz’ olarak kullanarak, Hırvatistan’ın ‘ertelenen’ müzakerelerinin başlaması konusunda söz almayı amaçladığı biliniyor.

Geçen hafta ‘Kıbrıs Deklarasyonu’ üzerinde uzlaşan AB, bu hafta da MÇB üzerine yoğunlaşacak. Konu, 29 Eylül günü toplanacak olan COREPER toplantısında ele alınacak. Uzlaşma sağlanamazsa, 3 Ekim sabahı AB Dışişleri Bakanları’nın konuyu görüşmesi ve onaylaması bekleniyor. Ancak Türkiye’nin 3 Ekim’den önce belgeyi görmekte ısrar etmesi, AB Dönem Başkanı İngiltere’yi güç durumda bırakıyor.

Avrupa Parlamentosu da, hem Türkiye, hem de AB tarafından imzalanan ‘ek protokolü’ yarın onaylayacak. Parlamento ayrıca Türkiye ile ilgili bir oturum yapacak ve AP’nin ‘tavsiye’ niteliği taşıyan bir kararını oylayacak. AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw’un, 3 Ekim’deki açılış konuşmasında, Kıbrıs ile ilgili yayınlanan deklarasyona atıfta bulunması da bekleniyor.

İşte yol haritası

Avrupa Birliği (AB), Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin önerileri üzerinde mutabık kaldı. Fransa’nın ‘sindirme kapasitesi’, Rumların ise, uluslararası kurumlardaki varlığına Türkiye’nin engel çıkarmaması yönündeki önerileri, Müzakere Çerçeve Belgesi’ne girdi. MÇB’de şu unsurlar bulunuyor:

AB Komisyonu, tüm müzakere süreci boyunca, AB’nin Türkiye’yi tam üye olarak ‘sindirme’ kapasitesini birçok konuda ölçecek ve denetleyecek.

Türkiye’nin üçüncü ülkelere yönelik politikalarını, uluslararası kuruluşlardaki tavrını, AB ile aynı çizgiye getirmesi gerektiği vurgulanacak.

Temel özgürlükler ve insan haklarına ilişkin reformların tam ve kapsamlı bir biçimde uygulanmalıdır.

Gerektiğinde serbest dolaşım hakkı, yapısal ve tarım politikalarıyla ilgili uygulamada istisnalara gidilebilir.

AB ülkeleriyle önemli sınır sorunları barışçıl bir biçimde çözülmelidir. Çözülmemiş sorunların katılım sürecine etkileri olacağının göz önüne alınarak, bu sorunlar gerektiğinde Adalet Divanı’na götürülmelidir.

İnsan haklarına veya hukuk devleti ilkelerine yönelik ciddi ihlaller yaşanması halinde üye ülkelerin üçte birinin talebiyle ve de nitelikli oy çoğunluğu ile müzakereler askıya alınabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle