GeriDünya Kreuzberg’de uyuşturucu trafiğini o yönetiyormuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kreuzberg’de uyuşturucu trafiğini o yönetiyormuş

Kreuzberg’de uyuşturucu trafiğini o yönetiyormuş

Berlin’de 28 yıldır sosyal danışmanlık yapan ve Kreuzebrg’de de 8 yıldır kafeterya işleten Ercan Yaşaroğlu, Alman polisini terörist Anis Amri ile ilgili yaptıkları ihbarları değerlendirmemekle suçladı.

BERLİN’de Noel pazarına TIR’la saldırıp 12 kişinin ölmesine onlarca kişinin yaralanmasına neden olan Anis Amri’nin Kreuzberg’deki Kotti Meydanı’nda uyuşturucu sattığını belirten Ercan Yaşaroğlu, şunları söyledi: “Burada çete kurdu. Adam bıçakladı. Kafeteryada çalışan garsonlara demir çubukla saldırdı. Kreuzberg’de Anis Amri’nin kurduğu çetenin üyeleri hâlâ uyuşturucu satıyor. Tüm bunları biz polise bildirdik. Ancak polis hiçbir zaman bizim ihbarlarımızı değerlendirmedi.”

Kreuzberg’de uyuşturucu trafiğini o yönetiyormuş

POLİS DE BİLİYORDU

“Sadece biz değil, polis de Anis Amri’nin 2015 yılından saldırıyı gerçekleştirdiği 2016 Aralık ayına kadar uyuşturucu sattığını, uyuşturucu trafiğini belli oranda yönettiğini biliyordu. Anis Amri birçok kavgaya karıştı. Meclis Araştırma komisyonu beni çağırırsa gidip tüm bildiklerimi onlara anlatırım. Biz esnaf olarak 2015 ve 2016 yıllarında hem belediyeye hem de polise topladığımız şikâyet dilekçelerini sunduk. Polis yetkilileriyle toplantı yaptık. Ancak saldırı gerçekleşene kadar ciddiye alınmadık. Amri saldırıyı gerçekleştirdikten sonra iki ay boyunca Kreuzberg’de Kuzey Afrikalılar ortadan kayboldu. Mart ayı itibariyle yeniden türediler.”

KOMİSYON KURULDU

Tunuslu sığınmacı Anis Amri, 19 Aralık 2016’da Noel pazarına düzenlediği saldırının ardından Berlin Polisi’nin muhbiri olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. İddialar bununla da sınırlı değildi. Hakkında adam bıçaklama ve uyuşturucu ticareti suçlamasıyla yakalama emri bulunan Amri, yeri bilinmesine rağmen polis tarafından yakalanmamıştı. Polise yönelik, Anis Amri ile ilgili kimi dosyaların imha edilmesi ve sahte dosyalar oluşturduğu iddiaları da var. Berlin Eyalet Meclisi geçen ay aldığı kararla tüm bu ciddi iddiaları incelemek ve araştırmak için meclis araştırma komisyonu kurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle