GeriDünya Kraliçe’nin ‘Altın Jübile’sinde Türk grubu DEF alkışlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçe’nin ‘Altın Jübile’sinde Türk grubu DEF alkışlandı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ‘‘Altın Jübile’’si birbirinden ilginç görüntülere sahne oluyor. Kraliçe'nin 50. Yıl kutlamalarına katılan Türk grubu DEF'in konseri, ayakta alkışlandı. Kraliçe II. Elizabeth, yağmura karşın Slough'da dev ekrandan DEF'in konserini izledi.

David Bowie'nin yıllarca müzik direktörlüğünü yapan Erdal Kızılçay, Dağhan Baydur ve Türk popüler müziğinin köklü gruplarından ‘‘Mazhar-Fuat- Özkan’’ın solistlerinden Fuat Güner'in de aralarında bulunduğu 23 müzisyenden oluşan DEF, Türk Kültür Bakanlığı'nın desteği ile Liverpool Belediyesi tarafından davet edildi. Konserden sonra Hürriyet'e konuşan DEF solisti Erdal Kızılçay, ‘‘İngiltere için böylesine önemli bir günde burada konser verebilmemizi, Kültür Bakanlığı'nın desteğine borçluyuz. Müziğimizi, ülkemizi tanıtma imkánı veren ve her zaman sanatçının yanında yer alan Kültür Bakanı İstemihan Talay'a teşekkür ederiz. Görevimizi başarıyla yerine getirmenin memnuniyeti içinde İngiltere'den ayrılıyoruz’’ dedi.

BBC'nin organize ettiği dev konser 200 şehirde aynı anda başladı ve 17 şehirdeki konserlerle canlı yayın bağlantısı kuruldu. Liverpool'daki konseri yağmura karşın binlerce müziksever ayakta izledi. Dünyanın en büyük toplu konserinde yer alan DEF, BBC yapımcılarınca en başarılı ekip olarak değerlendirildi.

DEF, toplu konsere katılan Çin, Afrika, Latin Amerika ve ABD'li gruplarla birlikte, İngiltere'nin efsanevi müzik grubu Beatles'ın ‘‘All You Need Is Love’’ parçasını da yorumladı. Daha sonra 23 üyesiyle sahneye çıkan DEF, geleneksel Türk çalgılarıyla ‘‘Beatles Alaturka’’ albümünden parçalar çaldı. ‘‘Beatles Alaturka’’ albümü geçen yıl piyasaya çıktı.

Jübileden notlar

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Londra, son yılların en büyük kalabalığını ağırlarken, Kraliçe'nin geçit resmini kaçırmak istemeyen bazı İngilizler'in geceden gelip geçişi rahat izleyebilecekleri yerlere yerleştiler.

Tahta çıkışının 50. yıl kutlamalarının finalinde Buckingham Sarayı'ndan ‘‘altın araba’’ ile çıkan Kraliçe 2'nci Elizabeth, eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile birlikte halkı selamladı. Sekiz atın çektiği altın rengi at arabasına Kraliyet Muhafız Alayı süvarilerinin yanısıra Prenses Anne ile Prens Charles da at üzerinde eşlik etti.

Queen'in gitaristi Brian May'in saray binasının en tepesinde solo olarak seslendirdiği God Save the Queen (Tanrı Kraliçeyi Korusun) parçasıyla başlayan konserde, ünlü şarkıcılar Paul McCartney ve Eric Clapton'ın öncülüğünde çok sayıda pop sanatçısı ve grubu sahne aldı. Konsere katılan ünlü sanatçılar ve topluluklar arasında Ricky Martin, Phil Collins, Atomic Kitten ve Beach Boy Brian Wilson vardı.

Piyangoyla belirlenen 12 bin talihli Buckingham Sarayı'nın bahçesinde konseri izlerken, dışardaki dinleyicilerin sayısı bir milyonu aşıyordu. Konser sonunda havai fişeklerle saray tam bir ışık ve renk cümbüşüyle kuşatıldı ve İngiltere'nin en görkemli partiye ev sahipliği yapabileceği dünyaya ilan edildi. Kraliçe'nin kulaklarında ise tıkaç vardı. Çünkü, rock ve pop müzikten pek fazla hoşlanmıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle