Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kouchner, İran'a sert yaptırım istiyor

  BRÜKSEL (A.A)
  03.10.2007 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, “atom bombası üretme ihtimaline açık nükleer araştırmalarından ötürü İran'a daha sert yaptırım uygulanmasını” istedi.

  İngiliz Reuters ajansının bildirdiğine göre, Kouchner AB devletleri hükümetlerine gönderdiği mektupta, İran'a bilhassa bankacılık sektöründe genişletilmiş yaptırım uygulanmasını tavsiye etti.

  Kouchner, İran'ın önemli ticaret ortağı olan İtalya ve daha çok sessiz kalmayı tercih eden Almanya'nın hükümetlerini etkilemeye çalıştı.

  Kouchner, dünkü demecinde, “İran'da durum zaten tehlikeli. İran eğer atom bombasına sahip olursa, Orta Doğu'nun sorunları hepten işin içinden çıkılmaz duruma girecektir” dedi.

  BM Güvenlik Konseyi'nin ABD, İngiltere, Fransa ve Çin'le birlikte 5 daimi üyesinden Rusya, İran'a zaman tanınması için bastırıyor.

  Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip 5 devletten biri olarak, elektrik üretimi için nükleer teknoloji araştırmalarını sürdürüyor diye İran'a ambargo uygulanmasına karşı çıkıyor. Rusya, İran'la ilgili BM kararında Tahran hükümetine diplomatik çözüm fırsatı tanınması amacıyla müzakerelerin sürdürülmesini istiyor. Bunun için İran'la ilgili BM Güvenlik Konseyi kararı Kasım sonlarına bırakıldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı