GeriDünya Kouchner Gürcistan'da tampon bölgeleri gezdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kouchner Gürcistan'da tampon bölgeleri gezdi

AB dönem başkanlığını yürüten Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Rus güçlerinin Güney Osetya yakınında oluşturduğu ve buradan önceki gün çekildiği tampon bölgeyi gezdi.

Temaslarda bulunmak üzere dün gece başkent Tiflis'e gelen Kouchner, Güney Osetya sınırındaki Gori kentinde bölgede görevlendirilen AB gözlem misyonu ile görüşerek, Rus güçlerinin çekilme işlemleriyle ilgili bilgi aldı.

AB gözlemcileriyle görüşmesinden sonra bölgedeki mülteci kampını ziyaret eden Kouchner'in, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali sınırındaki karakolları gezerek incelemelerde bulunduğu bildirildi.

Kouchner, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile Batum'da görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenlenecek.
Bu arada Kouchner'e bölgedeki temasları sırasında eşlik eden AB'nin Güney Kafkasya özel temsilcisi Peter Semneby, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Gürcü topraklarından çekilme işlemlerinin Fransa'nın arabuluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşmasında öngörülen takvim çerçevesinde bugün sona erdiğini kaydetti.

Kouchner'in, çekilme takviminin sona ermesi nedeniyle bölgeye yaptığı ziyaretin sadece sembolik anlam taşıdığını ifade eden Semneby, Rus güçlerinin, boşalttıkları tampon bölgenin dışında Güney Osetya ve Abhazya'nın bitişiğindeki yerleşim birimlerini de terk etmesini beklediklerini kaydetti.

Semneby, Güney Osetya sınırları içinde kalan Akhalgori ve Abhaz topraklarındaki Kodori deresindeki durumun gündemlerinde olmadığını ifade etti.

"RUS GÜÇLERİ AKHALGORİ VE KODORİ'DEN ÇEKİLMELİ"

Öte yandan Gürcistan Dışişleri Bakanı Yekaterina Tkeşelaşvili, yaptığı açıklamada, Rusya'nın, boşalttığı tampon bölgenin dışında Akhalgori ve Kodori deresini de koşulsuz olarak terk etmesi gerektiğini belirterek, "Rusya'nın imzasını koyduğu ateşkes anlaşması tarafların ağustos olaylarından önceki pozisyonlarına geri dönmesini öngörüyor" dedi.

Tkeşelaşvili, Güney Osetya'da çıkan savaştan önce Akhalgori ve Kodori deresinin denetiminin Gürcistan'ın elinde olduğunu anımsattı ve bu bölgeleri derhal yine kontrol altına almak istediklerini kaydetti.

Abhazya'nın lideri Sergey Bağapş ise açıklamasında, Kodori'den çekilmek gibi bir niyetleri olmadığını, aksine bölgede Gürcistan ile olan sınırlarını güçlendirmek için çalışma yaptıklarını ifade etti.

Gürcistan'ın ağustosta Güney Osetya'ya yönelik operasyon başlattığı sırada Abhaz güçleri, Rusya'nın desteğiyle Gürcü polisinin kontrol ettiği Yukarı Kodori (Yukarı Abhazya) bölgesine saldırmış ve burada yeniden denetimi eline geçirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle