Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kötü anılarımız silinecek

  Hürriyet Haber
  24.10.2008 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmi gerçek olabilecek. ABD’li bilim adamları kötü anıları silecek bir yöntem bulduklarını açıkladılar. Ama tarışma da başladı... "Acı verse de, siz sevdiklerinizin kaybını unutmak ister misiniz? Iraklılar başlarına gelenlerle ilgili anıları silip hiçbir şey olmamış gibi yaşamak ister mi? İnsanlar başlarına gelen kötülükleri hafızalarından sildirince ne kadar mutlu olacaklar?" sorularına cevap aranıyor...

  Georgia Tıp Fakültesi’nde farelerle yapılan deneylerde, beyinlerine zarar verilmeden farelerin hafızaları silindi. Neuron adlı tıp dergisinde yer alan makaleye göre, beyindeki özel bir proteinde etkili olan teknik, ileride travma yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılabilir.

  Bilim adamları, beyindeki belli bir protein kullanılarak uygulanan yöntemin, günün birinde, insanların başlarından geçen travmaları unutmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

  Bununla birlikte Georgia Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıların başkanı böyle bir olasılığın henüz yıllar hatta onyıllar ötede olduğunu kaydetti.

  Acı olanlar da dahil, anılar, insanın öğrenme sürecinde önemli rol oynuyor. Ancak bazı kişiler için travmatik olayların hatırlanması, hayatlarında son derece büyük hasarlar yaratabiliyor.

  Araştırmayı yürüten bilim adamları, belli anıları hızla silebilen bir moleküler mekanizma oluşturduklarını kaydettiler.

  Fareler üzerinde yapılan bu çalışmada, belli türde bir proteinin, anıların oluşturulmasında önemli rol oynadığı saptandı.

  Farelere, belli bir acı olay hatırlatılırken, aynı zamanda aşırı düzeyde protein salgılamaları sağlandı ve böylece sözkonusu acı anının tamamen silindi gözlendi.

  Bilim adamları, uzun erimde insanlarda da travmatik ve ürkütücü anıları silebilecek bir ilaç geliştirilebileceğini söylüyorlar.

  Georgia Beyin ve Davranış Keşfi Enstitüsü’nden Dr. Joe Tsien, ilerki yıllarda geliştirilebilecek teknikle, savaştan dönen askerlerin travmatik anıları unutmalarına yardımcı olunabileceğini söyledi.

  ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND (SİL BAŞTAN) GİBİ

  Kötü anılarımız silinecek


  Eski kız arkadaşı Clementine’in, ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için tıbbi bir müdahaleye başvurduğunu öğrenen Joel Barish, büyük hayal kırıklığına uğramıştır. Clementine’i unutmak için aynı yönteme kendisi de başvurmaya karar verir ve tam gizlilik ilkesiyle çalışan deneysel tıp merkezi Lacuna Laboratuarı’nın yolunu tutar.

  Dr Mierzwiak’ın gözetiminde hatıralarını sildirmek için derin bir uykuya yatan Joel, o anda gözyaşı ve kızgınlık dolu anılarının ardında, sevgilisine duyduğu büyük aşkı ve onu aslında kaybetmek istemediğini fark eder. Clementine’i tümüyle unutmadan önce, anılarını silme işlemini durdurmanın bir yolunu bulmalıdır…

  En İyi Özgün Senaryo Oscar Ödülü sahibi filmde izleyici, silme sırasında yaşanılan ilişkiye, daha da önemlisi anılardan kopmanın zorluğuna şahit olur. 

  * Anıları sildirme sürecinin bu kadar acı verici olması insanın kendi anılarına kıyamaması mı yoksa sevgilisini hala seviyor olması mıdır?

  *  Anıları silerken tam da aşık olunan şeylerin ilişki içinde nefret edilen şeyler haline dönüşmüş olduğunu fark edip pişman olmak mıdır yoksa?

  * Aynı ilişki sil baştan başladığında yine aynı noktada nihayete ereceğini bile bile sıfırdan başlanır mı?

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı