Dünya Kosovalılar: Yunanlı Go Home
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kosovalılar: Yunanlı Go Home

Kosova'da 30 bin nüfuslu Ferizay kenti halkı Kosova Yunan Barış Gücü'nü istilacı kuvvet ilan ederek, ülkelerine dönmeleri çağrısında bulundu.

5 gün boyunca her gün saat 17.00'de biner kişilik mitinglerle Ferizay şehir merkezinde toplanıp Yunan askerlerini protesto eden Kosovalı Müslümanlar, hazırladıkları şikayet dilekçesini Kosova Çok Uluslu Barış Gücü'ne (KFOR) verdiler. Makedonya sınırından ilk girdiklerinde Arnavutların zafer işaretlerine, üç parmakla yapılan Sırp işaretiyle karşılık verdikleri ileri sürülen Yunan Barış Gücü'nün, gerçekten barış sağlama peşinde olmadığı ve Kosovalıları tahrik ettiği kaydedildi.

Her yaştan insanın katıldığı gösterilerde, Ferizay'da konuşlanan Yunanlılar için ‘İstilacı Yunan askerleri, ülkenize dönün’, ‘Yunanlılar, barışçı değil, istilacı kuvvet’, ‘Yunanlı askerler Go home’ sloganları atıldı.

Bir Yunan tankının bir evi yıkması ve arkasından alaycı bir şekilde ‘‘Özür dilerim’’ demesi, Ferizay halkını çileden çıkardı. Kosovalılar Yunan Barış Gücü'nün Ferizay ve çevredeki köylerden çekilmesini istediler.

Arnavut ‘Human Rights Watch’ gözlemcisi Ali Şakiri, ‘‘Sırp yanlısı Yunan askerinin Kosova'yı terketmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Yunanlı askerlerin samimiyetine inanmıyoruz’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle