GeriDünya Kosova'daki SAS'lara dijital kıyamet görevi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kosova'daki SAS'lara dijital kıyamet görevi

İngiltere 2000 yılı dolayısıyla bu yıl başında bilgisayar sisteminde ortaya çıkacak dijital kıyameti için sıkıyönetim ilan etmeye hazırlanıyor. Savunma Bakanlığı'ndan sızan bilgilere göre, iletişimden, bankacılığa günlük hayatın her alanında vazgeçilmez bir yer edinen bilgisayar ağının çökmesi halinde ortaya çıkabilecek iç kargaşın önüne geçebilmek ve düzeni koruyabilmek için hükümet çok gizli bir plan hazırladı.

Sıkıyönetim dahil her türlü askeri yöntemin düşünüldüğü ‘Operation Surety’ (Teminat Operasyonu) adlı plan çerçevesinde Kosova'da görev yapan SAS komandolarından 2 bin kadarının Ağustos sonuna kadar İngiltere'ye geri çekileceği belirtildi.

Uzman ekip tarafından 18 ayda hazırlanan plana göre, SAS ve öteki özel kuvvetler dijital kıyamet sırasında kilit önemdeki hükümet binalarının yanı sıra banka, havaalanı, enerji santralleri gibi sivil kurum ve kuruluşların da güvenliğini sağlayacak. Özel kuvvetler ve düzenli ordu birlikleri özellikle djiital kıyametin kendini belli etmeye başladığı kritik tarih olan 9 Eylül'de (9.9.99) alarma geçecek. Bu yerlerde çok özel güvenlik önlemleri alacak askeri birlikler Şubat 2000'e kadar kontrollerini sürdürecek.

Askerler tıbbi acil yardım görevlerini yerine getirirken su, elektrik şebekelerinin işler halde kalmasını, ulaşımın devam etmesini ve posta hizmetlerini sağlayacak. Resmi haberleşmeyi 50 kişilik motorsikletli askeri postacılar elden yerine getirecek. Ayrıca tank ve öteki ağır silahlar eşliğinde kilit kuruluşları güvenlik altında tutacak.

Uzmanlar dijital kıyamet sırasında terörist saldıralardan korkuyorlar. En kötü senaryoda iç karışıklığın ve talan olayların en yoğun olarak patlak verdiği bölgelerde sıkıyönetim ilan edilmesi öngörülüyor. Plana göre İngiliz hava ve deniz kuvvetleri de alarm durumunda bekleyecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle