Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova'da iç savaş korkusu

  Hürriyet Haber
  03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hafta sonu çatışmalarda 16'sı Arnavut, 20 kişinin ölmesinin ardından dün Priştine'de 50 bin kişi yürüdü. Polis, cop ve gözyaşartıcı bombalarla protestocuları dağıtırken, Kosova liderleri Arnavutlara ‘silahlanın!’ çağrısında bulunuyor. Gerginliğin Balkanları yeni bir savaşa sürüklemesinden korkuluyor.

  Kosova’da hafta sonu Sırp polisiyle Arnavutlar arasında çıkan çatışmada 20 kişinin ölmesinin ardından dün başkent Priştine'de onbinlerce kişi sokaklara döküldü. Polis protestocuları cop, gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıtırken, Kosova lideri Bujor Bukoshi, Arnavutlara ‘silahlanın!’ çağrısında bulundu. Uluslararası kamuoyu, Balkanlar'da Bosna'dan sonra yeni bir savaşın patlak vermesinden endişe ederken, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ise ‘Kosova bizim iç sorunumuzdur’ diyerek Batı'ya rest çekti.

  Dün Priştine, Yugoslav Yönetimi'nin Kosova'dan özerkliği geri aldığı 1989 yılından bu yana Belgrad aleyhine düzenlenen en büyük gösteriye sahne oldu. Sabah saatlerinde kent merkezinde toplanmaya başlayan Arnavutların sayısı bir anda ara sokaklardan katılanlarla onbinlere ulaştı. Arnavut kaynaklara göre gösteriye 50 bin kişi katıldı. Belgrad'a karşı ‘Terörü, şiddeti ve etnik temizliği durdurun’ sloganıyla yürüyüşe geçen göstericilere polis ‘dağılın’ çağrısında bulundu. Bu çağrıdan hemen sonra polis zırhlı araçlar desteğinde eylemcilerin üzerine yürüdü.

  Polis gözyaşartıcı bomba, tazyikli su ve copla göstericileri dağıtmaya çalışırken, protestocular da güvenlik güçlerine taş ve sopayla karşılık verdiler. Görgü tanıklarına göre kaçan protestoculara bile saldıran polis, bazı kişilerin yaralanmasına yol açtı. Polis ayrıca göstericilerin sığındığını iddia etti yerel Koha Ditore gazetesini de bastı. Bu sırada camdan atlayarak kaçmak isteyen bir gazeteci yaralandı.

  Yugoslav Tanjug Ajansı'nın haberine göre Kosova'da gerginlik geçen cumartesi günü devriye gezen 4 Sırp polisinin bir bombalı saldırıda ölmesi üzerine tırmanmaya başladı. Saldırıdan Kosova Kurtuluş Ordu (KKO) sorumlu tutan Sırp polisi, Drenica bölgesinde düzenlediği operasyon ve baskınlarda aralarında bir de kadının bulunduğu, ‘terörist’ olarak nitelendirdiği 16 Arnavut'u öldürdü, 5 kişiyi de tutukladı. Arnavut Hükümeti yaptığı açıklamada, Sırp polisi ve milis güçlerin kadın, çocuk demeden Arnavut köylerine saldırdığını bildiriyor. Açıklamada, ‘Her yerde ceset var. Caddelerde, bahçelerde ve tarlalarda’ ifadesi kullanıldı.

  Ya özerklik ya bağımsızlık

  Kosova sorununun kökeninde nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturan Arnavutların özerklik isteği yatıyor. Eski bir Osmanlı vilayeti olan Kosova, Balkan Savaşları'ndan sonra 1913 yılında Sırbistan'a bırakıldı. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti döneminde özerk statüye sahip olan Kosova, 1989 yılında Belgrad'ın kararıyla bu özelliğini kaybetti. Belgrad'ın bölgeye Sırp askeri yığması tansiyonu iyice yükseltti. 2 milyonluk nüfusun % 90’ını oluşturan Arnavutlar, Yugoslav seçimlerini boykot ediyor, çocuklarını Sırp denetimindeki okullara göndermiyor, devletin verdiği hizmetleri kullanmıyor. Arnavutların büyük bir kısmı otonomi isterken, bazı gruplar ise bağımsızlıktan yana. Kosova'ya otonomi ya da bağımsızlık verilmesi durumunda Arnavutların komşu Arnavutluk'la birleşmesinden korkan Belgrad ise Kosovalı Arnavutların düzenlediği seçimleri ve kurdukları hükümeti tanımıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı