Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova'da etnik temizlik

  Hürriyet Haber
  04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1992'de yapılan seçimlerle oluşturulan 130 sandalyeli Kosova Parlamentosu'nda 96 sandalyeyle çoğunluğa sahip olan iktidardaki Kosova Demokratik Ligi'nin (KDL) Prizren Milletvekili Edita Tahiri, bir konferansa katılmak üzere geldiği istanbul'da, Kosova'da yaşanan Sırp vahşetini Hürriyet'e anlattı. Tahiri, Kosova'da Bosna'da olduğu gibi etnik temizliğin başladığını söyledi.

  Kosova'nın 1989 yılında Yugoslavya Ordusu'nun desteğiyle Sırplar tarafından işgal edildiğini belirten Edita Tahiri, Kosova'nın hızla savaşa sürüklendiğini kaydetti. Edita Tahiri, haftasonu başlayan olayların Büyük Sırbistan hayalini gerçekleştirmek isteyen Sırplar'ın Kosova'da da düğmeye bastıklarının işareti olarak yorumluyor.

  Kosova'nın geleceği üzerinde müzakerelere başlamadan önce aynı Bosna'da olduğu gibi etnik temizlik yoluyla mümkün olduğunda çok toprak kazanmaya çılıştıklarını ve buna da madencilik açısından zengin ve stratejik önemi olan Dreniça'dan başladıklarını belirten Tahiri şöyle konuştu:

  ‘Sırplar aynı Bosna’da olduğu gibi Kosova'da da etnik temizliğe başladı. Kosova'nın yüzde 90'ını Arnavutlar oluşturuyor ama askeri açıdan çok üstün olan Sırplar istediklerini elde edene kadar bu politikalarını sürdürecekler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı