Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova'da düşman çatlattık

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk askerinin 87 yıl aradan sonra Kosova'ya girmesine ve benzeri görülmemiş sevgi gösterileriyle karşılanmasına dünya medyası geniş yer ayırdı. Arnavutluk devlet televizyonu, sınırlarını açarak Kosovalı mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye için özel program yayınladı. İtalyan RAİ, İngiliz BBC, Fransız TV 5 ve diğer ülke televizyon kanalları, mehmetçiğe gösterilen sevgiyi geniş olarak işlediler.

  Türk askerinin Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez Kosova topraklarına girmesi ve büyük sevgi gösterileriyle karşılanması, tüm dünyada medyanın büyük ilgisini çekti.

  RAİ Mehmetçik'in Kosova'ya girişi ile ilgili görüntülere ana haber bülteninde geniş yer veren İtalyan RAI televizyonu, Türk askerinin yıllar sonra Kosova'ya KFOR bünyesinde Arnavutlara yardımcı olmak amacıyla büyük sevgi gösterileri arasında girdiğini aktardı.

  BBC Dünyaca ünlü İngiliz yayın kuruluşu BBC, barış gücü bünyesindeki Türk askerinin yıllar sonra kosova'ya girdiğini yorumsuz, ama geniş olarak verdi.

  EL CEZİRE Arap haber kanalı El Cezire ve Tunus televizyonu, NATO'nun oluşturduğu uluslararası barış gücünde yer alan Türk askerlerinin Kosova'ya girişlerinde büyük coşku yaşandığını haber bültenlerinde yayınladı. El Cezire, Mehmetçik'in Türkiye'de yakınları bulunan Prizen'de görev yapacağını yorumsuz olarak verdi.

  TV 5 Fransız TV 5 ve Polonya televizyonu, NATO Barış Gücü'nde görev alacak Türk birliklerinin Kosova'ya girdiğini yorumsuz bildirdi. Fransız televizyonu, Türkiye'nin yıllar önce Balkan Savaşı'nda Kosova'yı kaybettiği halde günümüzde Türk askerlerine büyük sevgi gösterileri yapıldığını aktardı.

  TÜRKİYE'Yİ UNUTAMADIK

  Arnavutluk devlet televizyonu ise, pazar akşamı Kırklareli Gaziosmanpaşa Misafirhanesi'ndeki göçmenler başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli kesimlerinde konuk edilen Kosovalı Arnavutlarla ilgili yarım saatlik bir program yayınladı. Programda, Gaziosmanpaşa Misafirhanesi'nde ağırlanan ailelerle röportajlar yapıldı. Özel Tekirdağ Koleji'nde ücretsiz okutulan öğrenciler ve okul müdürü Raif Terzi'nin Kosovalılara yardım çabaları ekrana yansıtıldı. Ayrıca İstanbul başta olmak üzere Türkiye ve Kıbrıs'ın çeşitli yerlerdeki yakınlarının yanında barındırılan, Türklerin konukseverliği övülürken, mültecilere yönelik moral geceleri, Arif Şentürk'ün konseri yayınlandı. Türkiye'de kalan mülteciler, kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini, ancak akıllarının kendi ülkelerinde kaldığını anlattı.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı