GeriDünya Kosova konusunda ortak tavır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kosova konusunda ortak tavır

‘‘Bizim girişimimizle aynı’’ Dün Başbakan Mesut Yılmaz’ı ağırlayan Bulgaristan Başbakan'ı İvan Kostov, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in mesajını Yugoslovya Cumhurbaşkanı Miloseviç'e götüren Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in girişimine tam destek verdi. Kostov, ‘‘Bu girişim Bulgaristan'ın girişimi ile aynılık taşıyor’’ dedi. Yılmaz da yaptığı açıklamada Kosova sorununun hem Türkiye’de hem de Bulgaristan’da endişeyle izlendiğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Bulgaristan'ın Kosova konusundaki girişimine destek verdi ve bu girişimin diğer Balkan ülkeleri tarafından da desteklenmesini istedi. Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov da Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Yugoslavya'ya götürdüğü mesaj için, ‘‘Bulgaristan'ın girişimi ile aynılık taşıyor’’ dedi. Kostov, Kosova'da hiçbir baskı ve kuvvet kullanımını kabul etmediklerini söyledi.

Başbakan Yılmaz, dün Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısındaki Burgaz şehrine giderek, bu ülkenin Başbakanı Kostov ile 5 saat süren bir ‘gayrıresmi’ çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Bu görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen her iki başbakanın birbirlerine karşı son derece samimi davrandıkları gözlendi. Başbakan Yılmaz, görüşmede, başta Kosova olmak üzere bölge sorunlarının da ele alındığını belirtti. Yılmaz, Kosova'daki gelişmelerden Türkiye ve Bulgaristan'ın büyük tedirginlik duyduğunu ifade ederek, Türkiye'nin Kosova konusunda Bulgaristan'ın başlattığı girişime tam destek verdiğini açıkladı. Bu tavrın Balkan ülkeleri arasındaki işbirliğinin somut bir adımı olduğunu kaydeden Yılmaz, bu girişime bütün Balkan ülkelerinin destek vermesini beklediklerini vurguladı.

Bulgaristan Başbakanı Kostov da basın toplantısında aynı konuya değinerek, sorunun Yugoslavya sınırı içinde çözülmesi gereğine işaret etti. Kosova'da hiçbir çeşit zorlama ve kuvvet kullanımını kabul edemeyeceklerini anlatan Kostov, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Yugoslavya'ya götürdüğü mesajın Bulgaristan'ın girişimi ile aynılık taşıdığını belirtti. Kostov, ‘‘Bulgaristan bu konuda elinden gelen herşeyi yapmaya hazırdır. Çatışmaların yayılmasından tedirginiz’’ dedi.

YOGO AMBARGO

Bulgaristan Başbakan'ı Kostov, açıklamasını tamamlarken, yeni bir ‘Yugo ambargo’ tehlikesinden söz etti. Kostov, bu konudaki tedirginliğini, ‘‘Kosova'daki çatışmaların genişlemesinden tedirginiz ve yeni bir amborgoya yol açmaması için elden gelen herşey yapacağız. Bulgaristan için yeni bir Yugo ambargo tehdidinden daha kötü bir haber olamaz’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle