GeriDünya Kosova hálá yanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kosova hálá yanıyor

Kosova'da barış anlaşmasını imzalamayı reddeden Sırplar, dünyanın müdahale uyarılarını hiçe sayarak dün bölgenin kuzey ve orta kesimlerinde saldırıya geçti. Beş ay önce barışı denetlemek üzere gelen uluslararası gözlemciler Kosova'dan ayrıldılar. ABD Başkanı Bill Clinton, Sırpların sabrı tükettiğini belirtti ve NATO'nun askeri güce başvuracağı uyarısını hatırlattı.

Sırplar, Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) bir karakolu bastığını iddia ederek bölgede sivil halka karşı büyük bir saldırı başlattılar. Glogovaç kasabası yakınındaki Poklek köyü dün sabah Sırp topçusunun ateşine hedef oldu. Evleri, köyleri yerle bir edilen Arnavutlar çoluk çocuk, genç ihtiyar yine yollara döküldü.

CLINTON'IN UYARISI

Bu arada Başkan Clinton, Kosova'da çatışmaların devam etmesinin, Türkiye'nin Yunanistan ile arasındaki sorunların çözümünün ve uzun vadede Avrupa'nın müttefiki olmasının önünde bir engel oluşturduğunu söyledi. Clinton, çatışmaların yayılması halinde Türkiye ve Yunanistan'ı da etkileyebileceğini ve NATO ittifakının itibarını sarsacağını söyledi. Bosna trajedisini hatırlatan, NATO'nun Sırp hedeflerini vuracağını belirten Başkan, ‘Çekingen davranırsak karşı tarafa öldürme lisansı vermiş oluruz. Kosova bunalımı Amerikan ulusal çıkarlarını da tehdit ediyor’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle