Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova’da seçim hazırlıkları başladı

  Turan KASAP/PRŞTİNE, (DHA)
  05.10.2007 - 13:14 | Son Güncelleme:

  KOSOVA'da 17 Kasım’da yapılacak yerel ve genel seçimlerde yarışacak parti ve bağımsız adayların seçim listesindeki sıraları, dün Victory Oteli’nde çekilen kura ile belirlendi.

  BM Kosova Misyonu (UNMIK) Şefi Joachim Rücker, Kosova AGİT Başkanı Tim Guldiman ve Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mazlum Belegu’nun yanı sıra seçimlere katılacak 96 parti ile adaylar da kura çekiminde hazır bulundu. Kura çekiminden önce bir konuşma yapan UNMIK Şefi Rücker, “Bu yıl yapılacak olan seçimler çok önemli. Seçimler Kosova’nın nihai statüsünün belirlenme sürecinde gerçekleşeceği için tarihi bir önem taşıyor” dedi.

  20 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

  Kosova AGİT Başkanı Tim Guldiman ise, AGİT gözetiminde yapılacak seçimlerde 20 bin kişinin çalışacağını ve seçimler için 6 milyon euro harcanacağını açıkladı. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mazlum Belegu, yurt dışındaki Kosovalılar’ın mektup yoluyla oylarını kullanabileceğini kaydetti.

  Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) adına kurayı çeken Başkan Mahir Yağcılar, partisini seçim listesinde 79 numaraya yerleştirdi. Yağcılar, “Hem parlamento, hem belediye, hem de belediye başkanları için seçim listelerinde Kosova Demokratik Türk partisinin numarası 79 olacaktır. İnanıyorum ki bu numarayla başarılarımıza devam edeceğiz” dedi.

  Yağcılar, yurt dışındaki vatandaşların Merkez Seçim Komisyonu web sitesine olan www.cec.ko.org adresindeki formları doldurarak seçimlerde oy kullanabileceklerini de sözlerine ekledi. Yurt dışında yaşayan Kosovalılar, 31 Ekim tarihine kadar internetten ve 15 Kasım tarihine kadar mektupla oylarını kullanabilecekler.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı