GeriDünya Kosova Başkanı İbrahim Rugova öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kosova Başkanı İbrahim Rugova öldü

Başkana yakın Kosovalı yetkililer, akciğer kanseri olan 62 yaşındaki Rugova'nın bugün öldüğünü belirttiler.

Kosova'nın başkenti Priştine'deki bir Batılı yetkili de Rugova'nın öldüğünü doğruladı.  Kosovalı Arnavutların Sırbistan'dan bağımsızlık mücadelesinin temsilcisi olan Rugova'ya geçen eylülde akciğer kanseri teşhisi konulmuştu.

Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu UNMIK yöneticisi, Rugova’nın ölümü üzerine Kosovalı ve uluslarararası yetkililerle acil bir toplantı düzenledi. Yeni Dönem Haber Ajansı’na göre söz konusu toplantının ardından basına herhangi bir açıklama yapılmadı ancak edinilen bilgilere göre Petersen, NATO Barış Gücü KFOR Komutanı General Goussepe Valotto ve diğer üst düzey uluslar arası yetkililer ile de biraraya geldi.

61 yaşında olan İbrahim Rugova, NATO’nun Almanya’daki üssündeki Amerikan Hastanesi’nde akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Ilımlı kişiliği ile bilinen Rugova’nın dini konusunda, bir takım tartışmalar vardı. Bazı çevreler Rugova’nın Katolik olduğunu iddia ediyordu. İbrahim Rugova’nın dini ile ilgili tartışmaların, Rugova’nın cenaze töreni öncesi yeniden gündeme gelebileceği belirtiliyor.

İBRAHİM RUGOVA KİMDİR

Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Linguistik öğrenimi gören İbrahim Rugova, Kosova Yazarlar Sendikasına 1989 yılında başkanlık yaptı. Kosova’ya döndükten sonra Arnavut Edebiyatı profesörü olan Rugova, Kosova Demokratik Ligi’nin (LDK) kurulmasına önayak oldu ve böylece Kosova’da komünist olmayan ilk siyasi oluşumu gerçekleştirdi. Aynı dönemde Yugoslavya Cumhurbaşkanı olan Slobodan Miloşeviç Kosova’nın özerkliğine son vermişti.
1990’lar boyunca LDK liderliğini sürdüren Rugova, Miloşeviç rejimine karşı şiddet içermeyen bir direniş politikası izledi. LDK Sırbistan ve federasyon seçimlerini boykot ederek Kosova’da alternatif bir sistem oluşturmaya çalıştı. Yugoslavya’nın tanımadığı 1992 ve 1998 seçimlerinde "Kosova Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı" seçildi.
Rugova, Savaşın ardından 1999 Şubat ayındaki Rambouillet barış görüşmelerine Kosova Arnavut delegasyonunun bir üyesi olarak katıldı.

2000 yılının Ekim ayında Rugova’nın partisi LDK yerel seçimlerde yüzde 58’lik bir oy alarak liderlik konumunu meşrulaştırdı. Bundan sonraki tüm seçimlerde oy kaybına uğrayan Rugova ve partisi 2001 yılının Kasım ayında yapılan genel seçimlerde yüzde 46 oyda kaldı.  2002’nin Mart ayında cumhurbaşkanı seçilen Rugova’ya son dönemde Kosova halkı ve medyası tarafından birçok eleştiri gelmekteydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle