Dünya Haberleri

DÜNYA

  Korsika sorunda aracı masonlar

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa'da hükümetin Korsikalı ayrılıkçılarla mason locaları vasıtasıyla diyalog kurma girişimi Başbakan Lionel Jospin'i zor durumda bıraktı.

  FRANSIZ hükümetinin Korsika'daki ayrılıkçılarla diyalog kurmak için mason localarını kullandığı iddiası ‘Ayrılıkçılarla asla görüşmeyiz’ diyen Başbakan Lionel Jospin'i zor durumda bıraktı. Haber, ülkenin en büyük mason büyük locası Grand-Orient (GO) tarafından doğrulandı. Gizli yürütülen görüşmenin Korsika'da siyasi değişikliğe karşı çıkan İçişleri Bakanı Jean-Pierre Chevenement tarafından basına sızdırıldığı iddia edildi.

  MAHFEL'DE BULUŞMA

  Olayın ortaya çıkması üzerine, GO locası Büyük Üstadı Simon Giovannai sol koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olan olan Sosyalist Parti'nin üst düzey yöneticilerinden Serge Jakobowicz ve beraberindeki bir heyetin, silahlı eylemleriyle tanınan Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FLNC) askeri kanadına mensup yetkililerle 22 Ocak tarihinde GO'nın Paris'teki merkezinde gizli bir görüşme yaptığını itiraf etti.

  Giovannai, Fransız Canal+ televizyonuna yaptığı bir açıklamada, görüşme talebinin FLNC'den geldiğini, kendilerinin de bu örgütle hükümet arasında diyalog kurulmasına yardımcı olmak istediklerini söyledi. FLNC yöneticilerinin hükümetle görüşebilmek için ilk etapta GO üyesi de olan Korsika Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi Başkanı Raymond Ceccaldi'yle temas kurdukları, bu temas sonucunda da hükümete ulaştıkları iddia edildi.

  BAKAN İHBAR ETTİ

  Nasıl ortaya çıktığı henüz tam kesinleşmeyen bu olay, özellikle Başbakan Lionel Jospin'i Parlamento ve kamuoyuna karşı zor durumda bıraktı. Jospin, 8 Şubat tarihinde Parlamento'da yaptığı sert bir konuşmada, ‘FLNC ile kesinlikle gizli diyalog kurulmayacağı’ konusunda milletvekillerine güvence vermişti.

  Jospin'i güç konuma sokan bu olayın perde arkasında Korsika'daki mevcut durumun değişmesine şiddetle karşı çıkan ve FLNC’ye taviz verilmesini engellemeye çalışan İçişleri Bakanı Jean-Pierre Chevenement'ın bulunduğu öne sürüldü.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı