Dünya Haberleri

DÜNYA

  Korsanın torunu Manhattan’ı istiyor

  Hürriyet Haber
  11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vakti zamanında İngiltere Kralı'nın Manhattan'ı ödül olarak büyükbabalarına verdiği iddia eden bir İngiliz korsanının varisleri, ABD aleyhinde dava açtı. Mirasçılar ya Manhattan'ın mülkiyetini ya da 414 milyar Sterlin (209 katrilyon lira) tazminat istiyorlar.

  İngiliz The Independent Gazetesi'nde yer alan habere göre dava gelecek Mart ayında New York'ta bir mahkemede ele alınacak. Davacılar, Manhattan'ın ve Wall Street'in ödül olarak İngiliz Kraliyeti tarafından korsan olan büyükbabaları Robert Edwards'a verildiğini ve ellerinde belge olduğunu iddia ediyorlar.

  Robert Edwards'ın varisleri bugünkü ticaret merkezlerinin bulunduğu bölgeyi 1778 yılında 99 yıllığına bir vakfa kiraya vermiş. Ancak sürenin dolmasına rağmen toprak sahiplerine iade edilmemiş. Sonunda Edwards'ın 5400 mirasçısı bir araya gelerek mahkemeye başvurma kararı almışlar. Mahkeme davacıların istediği gibi sonuçlanırsa hepsi dolar milyoneri olacak.

  Edwards sülalesinin hikayesini ortaya çıkan araştırmacı Philip Berrill, mirasçıları yine de çok iyimser olmamaları konusunda uyarıyor. Çünkü iddia dikkate alınsa bile uzun bir yargı süreci başlayacak. ‘En iyisi şimdilik mirasçılar, loto oynamaya devam etsinler’ diyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı