GeriDünya Korkunç gelenek sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  120
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korkunç gelenek sürüyor

Korkunç gelenek sürüyor
refid:12228143 ilişkili resim dosyası

Bu görüntüler ilkel çağlarda değil, bugünlerde çekildi. Çocuk haklarını koruma örgütlerinin tüm çabaları bu geleneğin karşısında çaresiz kaldı. 700 yıllık korkunç gelenek 21. yüzyılda da aynen devam ediyor.

SAĞLIK VE UĞUR GETİRSİN DİYE...

2-3 yaşlarındaki miniklerin sakatlanma riskini, korku içinde attıkları çığlıkları ve gözyaşlarını kimse önemsemiyor. Çünkü Hindistan'da, Hindular ve güney bölgelerde yaşayan bazı Müslüman gruplar arasında yaygın olan geleneğe göre, çatılardan fırlatılan bebekler, hem sağlıklı oluyor hem de bu onlara uğur getiriyor. 

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 700 yıldır devam eden gelenek, bugünlerde bir kez daha tekrarlanıyor.

Hindistan'ın Batısındaki Harangal, Parbhani kentinde onlarca bebek, 15 metre yükseklikteki çatıdan teket teker fırlatıldı. Aşağda serilmiş yatağa düşen bebekler dehşet içinde gözyaşlarına boğuldu. Kimilerin ağlayamayacak kadar çok korktuğu ve nefes almakta zorlandığı görüldü. Yatağa düşen her bebek, ailesindeki erkekler tarafından kucağa alınıp annelerine teslim ediliyor.

Mumbai kentinin güneyinde bulunan Sholapur kentindeki Müslümanlar da bebekleri cami çatısından fırlattılar.

Yeni Delhili bir insan hakları kuruluşunun üyesi olan Ranjana Kumari "Bu ritüelin aynen 700 yıl önceki gibi sürdürülmsi, yerel ve merkezi yönetimlerin bu alandaki başarısızlığını açıkca ortaya koyuyor" dedi.

Çocukların hayatını ve sağlığını riske atacak eylemlerin yasak olmasına rağmen, bu geleneğin engellenmesi mümkün olmadı. Ne yerel yönetimler ne kolluk kuvvetleri bu konuda bir girişimde bulunuyor. Çatıdan fırlatılması, bir yetişkini bile dehşet içinde bırakacakken, minik kalpler bu korkuyu yaşamaya devam ediyor. Bugüne kadar kaç bebeğin sakat kaldığı ise hiç açıklanmıyor. Ancak Ranjana Kumari'ye göre yıllar içinde kolu, bacağı kırılan, hatta beli zedelenerek felç olan bebekler bile oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle