GeriDünya Korku dolu 7 dakika
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korku dolu 7 dakika

Korku dolu 7 dakika
refid:8950413 ilişkili resim dosyası

Mars'a araç indirme girişimlerinin çoğunda başarısız olan NASA korku dolu 7 dakikaya hazırlanıyor.

NASA uzmanları, yeni Mars  fatihi Phoenix (Anka Kuşu) uzay aracının 25 Mayıs'ta Kızıl Gezegen'e  "tırnak yedirten" inişinde "korku dolu 7 dakika" yaşamaya hazırlanıyor.
 
NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı'ndan proje müdürü Barry Goldstein, Phoenix'in Mars'a inişinin son 14 dakikasında 26 kritik  manevra için roketleri ateşleyeceklerini ve görevin tamamlanabilmesi için bunların her birinin başarıyla yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, "Ancak son 7 dakika çok zorlu geçecek" diye konuştu.
 
Herşey yolunda giderse 25 Mayıs'ta Mars atmosferine saniyede 5.7 km  hızla (saatte 20 bin 800 km) girecek Phoenix Mars Lander'ın Kızıl Gezegen'in kuzey kutbuna başarıyla indiği TSİ 23.53'te doğrulanacak.
 
Atmosfere girdikten sonra Mars'ın havasının sürtünmesiyle hızı azalmaya başlayacak Phoenix, daha sonra paraşütünü açarak, iyice yavaşlayacak. Son olarak, Phoenix ayakları toprağa değmeden, roketlerini hızını saniyede 2.4 metreye (saatte 8,64 km) düşürünceye dek ateşleyecek.
 
Goldstein önceki gün düzenlediği basın toplantısında, 680 milyon kilometre mesafedeki Mars'a iyice yaklaşan uzay aracının çok iyi durumda olduğunu belirtmişti.
 
Üst düzey NASA yöneticisi Ed Weiler da aynı basın toplantısında, "Bu bir kır gezintisi değil" diyerek, Mars'a kazasız belasız bir uzay aracı indirmenin çok zor ve riskli olduğunu, Mars'a araç indirme  girişimlerinin yarısından çoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle