Dünya Haberleri

DÜNYA

  Körfez’den Trump’a övgü

  Hürriyet Haber
  11.06.2017 - 00:06 | Son Güncelleme:

  Katar ile Körfez ülkeleri arasındaki krizde ABD Başkanı Trump’ın Katar’a yüklenmeyi sürdürmesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’i sevindirdi. Mısır lideri Sisi de Trump’ı övdü. Rusya ise müzakere masası kurulmasından yana olduğunu bildirdi. Almanya da siyasi çözüm bulunması çağrısı yaptı.

  KÖRFEZ ülkelerinin Katar ile yaşadığı krizle ilgili ABD Başkanı Donald Trump, Katar’a yönelik terörü finanse etme suçlamasını sert tonla sürdürürken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan müzakere mesajı geldi. Trump, önceki gün Beyaz Saray’da basına yaptığı açıklamada “Katar tarihsel olarak terörün finansmanını çok yüksek seviyede sağladı. Bu finansmanı bitirmek zorundalar” demişti. Trump’ın bu sözleri kendisinden birkaç saat önce açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın ifadeleriyle çelişmişti. Tillerson, Katar’a karşı Körfez ülkelerinin yaptırımlarının yetersiz gıda gibi sonuçlarına dikkat çekerek, ablukanın hafifletilmesi ve diyalog çağrısı yapmıştı. Suudi Arabistan ve Bahreyn, Trump’ın açıklamalarını dün memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

  Suudi yönetimi, ‘terör ve aşırıcılıkla mücadelenin artık bir seçim değil bağlılık’ olduğunu vurguladı. Bahreyn ise Katar’a politikalarını değiştirme çağrısı yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri de “Katar’ın aşırıcılığa verdiği sorunlu desteğe karşı mücadelede ABD Başkanı Trump’ın liderliğinden” memnuniyet duyduğunu duyurdu. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi Trump’ın “terörle mücadelede birleşik bir cephe oluşturmadaki rolünü” övdü.

  TILLERSON’I DUYMADILAR

  Bu arada, Trump’a destek veren Körfez Arap ülkelerinin, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Katar’a yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısına cevap vermemesi dikkat çekti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise “Trump’ın açıklamalarını, Katar’a karşı siyasi tavır alan ülkelerin başkanlarının görüşlerine dayandırması garipti” dedi.

  RUSYA MÜZAKERE MASASINI GÖSTERDİ

  RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün Moskova’da Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani ile bir araya geldi. Lavrov, basına yaptığı açıklamada bazı Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden endişe duydukları belirtti. Lavrov, Rusya’nın bölge ülkeleriyle farklı seviyelerde sürekli temas halinde olduğunu ifade ederek, “Rusya, (Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki) krizin çözülmesi adına ilgili tarafların onayıyla elinden gelen her şeyi yapacaktır” dedi. Rusya’nın prensip olarak başka ülkelerin içişlerine ve onların ikili ilişkilerine müdahale etmediğini kaydeden Lavrov, “Ancak ortaklarımız arasındaki ilişkilerin kötüleşmesi bizi memnun etmez. Rusya her türlü anlaşmazlığın müzakere masasında çözülmesinden yana. Taraflar doğrudan diyalog yoluyla birbirlerinin kaygılarını anlayabilir ve endişelerini gidermek için yollar arayabilir” ifadelerini kullandı.

  Katar, Trumpa yanıtı Rusyadan verdiKatar, Trump'a yanıtı Rusya'dan verdi

  Merkel’den İran ve Türkiye’ye Katar çağrısıMerkel’den İran ve Türkiye’ye Katar çağrısı

  Etiketler: Katar , Trump , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı