Dünya Haberleri

DÜNYA

  Körfez suları ısınıyor

  Hürriyet Haber
  05.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD, İran uçaklarının geçen hafta Irak'ın güneyindeki uçuşa yasak bölgeyi bombalaması üzerine Basra Körfezi'ne bir uçak gemisi gönderildiğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Michael McCurry, Nimitz uçak gemisi ve diğer savaş gemilerinin ‘sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduklarını’ bildirdi. Pentagon Sözcüsü Kenneth Bacon ‘İran’ın yasak bölgedeki uçuşları işleri karıştırdı. İhlallere engellemekte ciddiliğimizi göstermek amacıyla USS Nimitz'i bölgeye sevk ediyoruz' dedi.

  1991'deki Körfez Savaşı'ndan sonra ilan edilen uçuşa yasaklı bölge, geçen pazartesi İran uçakları tarafından bombalanmıştı. Tahran, güney Irak'taki İranlı muhalif grupların üslerini vurduğunu açıkladı. Ancak Clinton yönetimi derhal İran'ı uyardı ve uçuş yasağının ihlal edilmemesini istedi. Beyaz Saray çevrelerine göre, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in İran'ın girişimlerinden cesaret alacağı ve BM denetimlerini engelleyebileceği endişesi mevcut.

  Gelecek hafta Körfez'e ulaşması beklenen nükleer Nimitz uçak gemisi ve F-18 gibi pekçok savaş uçağı taşıyor. Nimitz'e saldırı denizaltısı Olympia ve güdümlü füze taşıyan Ford firkateyni eşlik ediyor. ABD donanmasının ünlü 5'nci filosundan gemiler de halen Körfez'de bulunuyor.

  TOTAL'E CEZA YOK

  Öte yandan Washington Post Gazetesi, ABD yönetiminin, İran ile doğalgaz anlaşması imzalayan Fransız Total firmasına yaptırım uygulamama kararı aldığını öne sürdü. Gazete, Başkan Clinton'ın Total firmasına yaptırım uygulanması yerine AB üyesi ülkelerden İran'a, teröre destek vermemesi için daha fazla baskı yapmalarını isteyeceğini yazdı.

  Kalahari'de ‘Körfez Savaşı’

  İran Körfezi suları tekrar ısınırken, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kuzeyindeki ünlü Kalahari Çölü ‘Körfez Savaşı’na tanık oluyor. 1990 yılında patlak veren Körfez Savaşı sırasında Irak'a ait seyyar Scud füzesi bataryalarına sabotaj düzenlemekle görevlendirilen İngiliz SAS komandolarından hayatta kalmayı başaran 4 askerden biri olan Andy McNab'ın best-seller romanı ‘Bravo Two Zero’ beyaz perdeye aktarılıyor. Filmin yönetmeni Tom Clegg.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı