GeriDünya Kore savaşının 60'ıncı yıl dönümü anılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kore savaşının 60'ıncı yıl dönümü anılıyor

Kore savaşının 60'ıncı yıl dönümü anılıyor
refid:15133467 ilişkili resim dosyası

Kuzey ve Güney Kore'de savaşın başlamasının 60'ıncı yıl dönümü anılıyor. Türkiye'nin de bin şehit verdiği savaş teknik olarak halen devam ediyor.

GÜL, KORE'DE TÜRK ŞEHİTLİĞİNİ GEZDİ

Güney Kore'nin başkenti Seul'de, savaşın başladığı güne atıfla "6/25" olarak adlandırılan savaşı anmak için resmi tören düzenlendi.

Devlet Başkanı Lee Myung-bak törende, savaşa asker veya yardım gönderen ülkelerin temsilcilerini takdim ederek konuşma yaptı. Törene Güney Koreli ve yabancı gaziler, büyükelçiler ve muvazzaf Kore ve ABD askerleri katıldı.

Lee, "60 yıl önce bugün, Kuzey Kore komünistleri, bir hafta sonu şafağında herkes huzur içinde uyurken 38. paralelin tüm cephelerinden ateş açtı" dedi.

Savaşı, "anavatanın kurtuluş savaşı" olarak nitelendiren Kuzey Kore'deyse yıl dönümünde devlet ajansı, "ABD, Kore savaşının kışkırtıcısı" başlığıyla, "savaşı sürpriz bir saldırıyla ABD'nin başlattığını" belirttiği bir yazı yayımladı.

Yazıda, "Tüm tarihi gerçekler, Kore'de savaşı başlatanın ABD emperyalistleri olduğunu gösteriyor ve ABD bu sorumluluktan asla kaçamaz" denildi.

TÜRKİYE BİN ŞEHİT VERDİ

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 devlet, BM bayrağı altında Güney Kore’nin yanında 25 Haziran 1950'de başlayan savaşa katıldı. Üç yıl süren savaş sırasında 700’den fazla şehit evren Türkiye, 1953 yılında imzalanan Ateşkes Anlaşması ertesinde de Yarımada’da barışın tesisi amacıyla görevlerini sürdürdü. Bu dönemde hayatını kaybedenlerle birlikte şehitlerimizin sayısı binin üzerine çıktı.

Savaşta Çin askerleri Kuzey Kore'nin yanında yer aldı. Savaş ateşkesle sona erdi, ancak daimi bir barış anlaşması hala imzalanmadı. Bu sebeple iki ülke, teknik olarak hala savaş durdumunda gözüküyor. Güney Kore'de caydırıcılık için 28 bin 500 Amerikan askeri bulunuyor.

İki ülke son dönemde bir Güney Kore savaş gemisinin, Kuzey Kore'ye ait bir torpidoyla batırılmasının ardından pratikte de tekrar savaşın eşiğin geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı, savaşın 60'ıncı yıl dönümü vesilesiyle bugün bir açıklamada yayımladı. Açıklamada, "Dost Kore halkıyla, kökleri tarihe dayanan ilişkilerimizin 'kan kardeşliği'ne dönüşmesine de vesile olan bu anlamlı günde, kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor ve gurur kaynağımız gazilerimize şükranlarımızı sunmayı bir görev addediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle