Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kore krizine çifte kıskaç

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  26.05.2010 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore ile Güney Kore arasında savaş tehdidinin ortaya çıkmasına neden olan gerilimde tansiyonu düşürmek için ABD devreye girerken, Pyongyang’ı ikna etmesi için Çin üzerindeki baskı artıyor. ABD, Kuzey Kore'ye güçlü bir yanıt verilmesi gerektiğini belirtirken, Çin'in de durumun ciddiyetinin farkında olduğunu söyledi.

  GÜNEY KORE'DEN TEHLİKELİ TATBİKAT

  GÜNEY KORE, KUZEY'İ "CEZALANDIRMA" PLANLARI YAPIYOR

  KUZEY KORE'DEN YÜKSELEN TEHDİT GERÇEK Mİ?

  KUZEY VE GÜNEY KORE ARASINDAKİ GERGİNLİĞİN TARİHİ

  KUZEY VE GÜNEY KORE ARASINDAKİ TORPİDO KRİZİ

  KUZEY KORE'YE UYGULANAN ULUSLARARASI YAPTIRIMLAR

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Kuzey Kore’nin Güney’le ilişkileri kestiğini açıklamasının hemen ardından Güney Kore’nin başkenti Seul’e gitti.

   

  İki Kore arasında yaşanan gerilim, başta ABD ve Çin olmak üzere dünyanın etkili devletlerinin devreye girmesine neden oldu. Clinton, Güney Kore'den önce Çin'e iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

   

   ÇİN MESELENİN CİDDİYETİNİN FARKINDA

   

  Clinton Seul'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çin'in meselenin ciddiyetini anladığına ve hem Güney Kore hem de ABD'nin dile getirdiği kaygıları dinlemeye hazır olduğuna inanıyorum... Vereceğimiz karşılığı belirleme sürecinde Çin'le birlikte çalışmayı bekliyoruz" dedi.

   

  Clinton, 46 denizcinin hayatını kaybettiği saldırıyı da "Kuzey Kore tarafından yapılmış kabul edilemez bir provokasyon" olarak nitelendirdi. ABD'li bakan, Güney Kore ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleriyle Kuzey Kore'ye yönelik alınabilecek uygun önlemin ne olduğu konusunu görüştüklerini de sözlerine ekledi.

   

  Güney Kore savaş gemisi Cheonan'ın 26 Mart'ta batmasına Kuzey Kore'den ateşlenen bir torpidonun neden olduğunun ortaya çıkması iki ülke arasında krize neden olmuştu. Kuzey Kore, Güney'in kendilerine saldırması durumunda devreye girmek üzere ordusuna "savaşa hazır ol" talimatı vermişti.

   

  Kuzey Kore dün gece yaptığı açıklamayla Güney’le olan bütün ilişkileri kestiğini ve Güney Kore gemilerinin ve uçaklarının kendi hava ve deniz sahasına girmesini yasakladığını duyurdu. Daha önce Güney Kore de Kuzey’le ticaret bağlantılarını kopardığını açıklamıştı.

   

  SUKUNET ÇAĞRISI

   

  Kapalı bir ülke olan Kuzey Kore'ye en yakın duran devlet Çin de sukunet ve diyalog çağrısını yineledi.

   

  Çin, Cheonan ile ilgili yapılan ve saldırının Kuzey Kore tarafından gerçekleştirildiğini ortaya koyan ulusalarası soruşturmanın sonuçlarına destek vermeyi reddediyor.

   

  Batılı devletler, Pekin'in BM Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'ye yönelik olası bir yaptırım kararını veto etmesinden endişe ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı