GeriDünya Kopya-gate’i Türk bilim adamı inceleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kopya-gate’i Türk bilim adamı inceleyecek

Kopya-gate’i Türk bilim adamı inceleyecek
refid:17070931 ilişkili resim dosyası

Doktora tezinin bazı bölümünde dipnotsuz alıntı yaptığı gerekçesiyle intihalle suçlanan Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg’in doktora çalışmasını incelemek üzere bilimsel bir kurul oluşturuldu.

Bayreuth Üniversitesi’nde kurulan komisyonda teknik mekanik uzmanı Prof. Nuri Aksel’in yanı sıra psikolog Wiebke Putz-Osterloch, kimyager Paul Rösch ve hukukçu Stephan Rixen yer alıyor. Guttenberg’in en geç mart ayı başına kadar bu komisyona bir savunma vermesi gerekiyor. En popüler bakanlardan biri olan Guttenberg (39) hakkındaki intihal suçlamalarına ise her gün yeni bir unsur ekleniyor. Spiegel Dergisi, bakanın Federal Meclis’in bilimsel araştırmalar birimine “ABD anayasasındaki Tanrı’nın yeri ve dinle devlet ayrımında anayasa hukuku” diye bir araştırma yaptırdığını ve 10 sayfalık bölümünü tezine aldığını öne sürdü.

İstifa etmesin

Ana muhalefetteki SPD’den milletvekili Burkhard Lischka,  Federal Meclis Başkanı’na mektup yazarak Guttenberg’in 2002-07 yılları arasında meclisin hangi ilgili birimlerini bilimsel çalışmalar için görevlendirdiğini öğrenmek istediğini belirtti. Hakkındaki intihal iddialarına rağmen Focus Dergisi’nin yaptığı bir anket halkın yüzde 68’nin Guttenberg’in istifasını istemediğini ortaya koydu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle