Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kontrolden çıkan MIR korkuttu

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Büyük Okyanus´un ortasına uzaktan kumanda ile tehlikesiz bir şekilde indirerek imha etmeyi planladığı MIR uzay istasyonunun kontrolünü kaybetti. Dev uydunun dünyaya düşeceği endişesi Rusların kontrolü yeniden sağlamasıyla ortadan kalktı.

  Dünya medyasında bir anda birinci haberi olan MIR'deki kontrol sorunu şöyle gelişti:

  Rus yetkililer Türkiye saati ile dün 17:40´ta MIR ile bağlantıyı kaybettiklerini açıkladı.

  Rusya ömrünü tamamlayan MIR´i emekliye ayırmış ve ABD ile 14 Avrupa ülkesinin katıldığı bir konsorsiyumla dünya yörüngesinde uzay istasyonu kurmuştu.

  OKYANUSA GÖMÜLECEKTİ

  Rus yetkililer, MIR uzay istasyonunu kontrollü bir şekilde Avustralya´nın 1500 kilometre doğusunda Büyük Okyanusa gömme kararı almıştı ve uzay istasyonu 27-28 Şubat 2001 tarihinde dünyaya düşürülecekti.

  Radyo bağlantısının kaybedilmesi dev uzay istasyonu MIR´in kontrolsüz bir şekilde ve dönerek dünya atmosferine gireceği anlamına geliyordu. Böyle bir durumda MIR´in dünyanın herhangi bir yerine düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor...

  Rus yetkililer henüz paniğe kapılmaya gerek olmadığını ve kontrolü yeniden kurmak için çalışmaların sürdüğünü açıkladılar.

  Ruslar daha sonra MIR ile öğle saatlerinde 7 dakika süren bir bağlantı sağladıklarını ancak sonra yeniden kaybettiklerini söyledi.

  Ardından akşam saatlerinde dünyayı rahatlatan haber geldi. Ruslar MIR'ın kontrolünü yeniden ellerine almıştı.

  RUS UYDULARI SABIKALI

  Rusya, dünya yörüngesindeki uydularının kontrolünü kaybetme konusunda oldukça sabıkalı. Ruslar 1978 yılında bir uydusunun kontrolünü kaybetmiş ve dev uydu Kanada´nın kuzeyinde ormanlık alana düşmüştü. Issız bir yere düşmesi nedeniyle uydu can kaybına yol açmamıştı ancak uzmanlar bölgede yoğun bir radyasyon sızıntısı tespit etmişti.

  Aynı şekilde ABD de, 1979 yılında bir uzay laboratuvarının kontrolünü kaybetti. Uydu, Avustralya´nın batısında çöle düştü.

  1978 yılında Rusya Salyut-7 uzay istasyonunun kontrolünü kaybetti. Salyut-7 uzay istasyonunun parçaları 1991´de dünyaya düşmeye başladı.

  Parçalardan biri Arjantin Şili sınırına düştü. Can kaybına yol açmadı ancak dünyayı büyük bir paniğe soktu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı