GeriDünya Kongre’de yattılar, Irak’tan çekilmeyi kabul ettiremediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kongre’de yattılar, Irak’tan çekilmeyi kabul ettiremediler

Kongre’de yattılar, Irak’tan çekilmeyi kabul ettiremediler
refid:6919935 ilişkili resim dosyası

ABD Senatosu’nda dün 24 saat süren "Irak’tan çekilme" oturumuna senatörler portatif yataklarla geldi. Bush’u hırpalamak için grup kararı alan Demokratların yoğun çabaları sonuçsuz kaldı.

IRAK’taki Amerikan askerlerinin gelecek nisan ayına kadar çekilmesini öngören karar tasarını görüşmek üzere dün Kongre’ye gelen senatörler, gece boyunca devam eden oturum öncesinde yastık ve katlanan yataklarını da getirdiler. Ancak Demokrat Parti’nin sunduğu, "Irak’taki Amerikan askerlerinin dört ay içinde geri çekilmeye başlaması"nı öngören tasarı, Senato’da aralıksız bir gün süren tartışmaların ardından kabul edilmedi. 100 üyeli Senatodaki oylamada tasarıya 52 kabul, 47 ret oyu verildi. Tasarı, gerekli 60 destek oyunu sağlayamadığı için kabul edilmemiş sayıldı. Tasarının Senatodan geçememesine karşın, Başkan George Bush’un Cumhuriyetçi Partisine bağlı dört senatörün Demokratlarla birlikte oy kullandığı görüldü.

BAHSE TUTUŞTULAR

"Yatılı oturum" bazı Demokrat senatörler arasında kimin daha uzun süre dayanacağına dair iddia konusu olurken, Cumhuriyetçiler durumu "şov" diyerek özetledi. Senato’da çoğunluk grubunun başkanı Harry Reid de, ancak geceyarısına kadar dayanabildi. Daha sonra oturum salonunun bitişindeki odasına geçip portatif yatağında kestirdi.

Demokratların, gece oturumu ve Bush karşıtı yorucu kampanyada niyetinin "Cumhuriyetçilerin çözümleri engelleme geleneğine" dikkat çekmek olduğu bildirildi. Nitekim Demokrat Senatör Harry Reid, ABD halkının büyük çoğunluğunun Irak’tan asker çekilmesini istediğini ve kamuoyunun dikkatinin bu noktaya çekilmesi için oturumun özellikle bir gün sürmesinin planlandığını söyledi.

Demokratların her an bir karar yoklaması yaptırabileceğini bilen Cumhuriyetçi senatörler ise, portatif yataklarında adeta tek gözleri açık uyudular.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle