GeriDünya Komutandan bakana: UFO’yu ciddiye alın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komutandan bakana: UFO’yu ciddiye alın

Komutandan bakana: UFO’yu ciddiye alın

İngiltere Ulusal Arşivi’nden çıkan UFO belgeleri, hükümetin bu konuyu yıllardır ne kadar ciddiye aldığını da ortaya çıkardı.

Kayıtlarda, 27 Aralık 1980’de meydana gelen ve Rendlesham Ormanı Olayı olarak isimlendirilen UFO iddiaları geniş yer kaplıyor.

Beş yıl sonra aynı yerde ikinci bir UFO ihbarı yapıldı ve bu kez de havada uçan metalik gri bir obje görüldüğü söylendi. Bu kez UFO’yu gören, bölgedeki ABD hava üssünden Hava Yarbay Charles Halt oldu. Bunun üzerine endişeye kapılan Kuvvet Komutanı Lord Hill-Norton, Demir Lady Margaret Thatcher döneminin Savunma Bakanı Michael Heseltine’a bir mektup yazarak korkusunu dile getirdi. Norton, mektupta “Bu UFO ihbarlarını ciddiye almalıyız” dedi.

Komutanı korkutan ihbar, ayrıntılı bir tarif içeriyor ve UFO efsanelerindeki klişelere birebir uyuyor. İhbara göre, gökyüzünde önce parlak bir metalik gri ışık görüldü. Yaklaşan obje üçgen biçimindeydi ve yere 2 metre kala durdu. Bütün orman beyaz bir ışıkla aydınlandı. Üçgen objenin üstünde kırmızı, altında mavi ışıklar yanıyordu. Devriye gezen askerler objeye yaklaşınca, bir anda geri çekilip ormanın derinliklerinde kayboldu. Ertesi gün bölgede inceleme yapan uzmanlar yerde çökmelere rastladı ve bölgede radyasyon belirledi. Komutan Norton, bakana yolladığı mektupta bu açıklamalara da yer verdi.

Açılan belgelerde 1980 ve 1990’larda öne sürülen yaklaşık 800 UFO vakasıyla ilgili toplam 4 bin sayfalık bilgi yer alıyor. Britanya Savunma Bakanlığı, bilgi edinme hakkı ile ilgili yasalar çerçevesinde elindeki UFO bilgilerini son üç yıldır kademeli olarak kamuoyuna açıyor.

‘Limon-kafa bizi kaçıracaktı’

Açıklanan dosyalardaki UFO ihbarları çok çeşitli ve yaratıcı. Özellikle uzaylı filmlerinin revaçta olduğu 1980-1990 yılları arasında artan ihbarların birinde de, iki adam kendilerini “limon-kafalı uzaylının” kaçırmak istediğini iddia etmişti. İhbara göre, evlerinin üzerine gelen kırmızı ışıklı uzay gemisinden inen “limon-kafa” adamlara, “Sizi istiyoruz. Bizimle gelin” dedi. 1994’teki başka bir ihbara göre de, Glastonbury Müzik Festivali sırasında ‘gelen’ uzaylılar, festivalde çadır kuranlara yaklaşıp ışıklarıyla iletişim kurmaya çalıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle