Dünya Komuta NATO’da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komuta NATO’da

Komuta NATO’da

NATO çerçevesinde Afganistan’da görev alan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) kapsama alanı Kabil’den sonra Taliban direnişinin yaşandığı ülkenin güneyine de genişledi.

ABD’nin Afganistan Müşterek Kuvvetler Komutanı Korgeneral Karl Eikenberry, ülkenin güneyindeki 6 bölgenin güvenliğinin sağlanması görevini dün NATO’nun Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) Komutanı İngiliz Korgeneral David Richards’a devretti. Korgeneral Richards yaptığı yazılı açıklamada, "Afganistan hükümeti ve halkı yardım istediği sürece, NATO bu ülkede uzun vadeli olarak kalacaktır" dedi.

Kandahar’da düzenlenen sade bir törenle ISAF’a komuta devri yapılırken Afgan yetkililer de hazır bulundu. Devir teslim çerçevesinde ülkenin güneyinde altı eyalette görev yapan 8 bin İngiliz, Kanadalı, Hollandalı, Amerikalı ve diğer ülkeden askerlerin komutası ISAF’a geçecek. Böylece ülke çapındaki ISAF askerinin sayısı 18 bine ulaşacak. Törende konuşan Korgeneral Richards, kesinlikle milyonlarca Afganı yüz üstü bırakmak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. Richards, Afganistan’daki yabancı askeri varlığın yapısının üç ile 5 yıl korunmasını beklediğini kaydederken, uluslararası gücün 15 yıla kadar burada görev yapabileceğini belirtti.

Afganistan Savunma Bakanı General Abdülhalim Vardak da yaklaşık 5 yıldan bu yana ülkenin güneyinde asayişi sağlamaya çalışan koalisyon güçlerine teşekkür etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle