GeriDünya Komşuda sağ yükselişte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komşuda sağ yükselişte

Komşuda sağ yükselişte
refid:7583235 ilişkili resim dosyası

Bulgaristan’daki enflasyon artışı yerel seçimde iktidardaki Sosyalistler’in oy kaybetmesine neden olurken, merkez sağ yükselişe geçti.

Merkez sağdaki Gerb partisinin yıldız ismi Boyko Borisov, yeniden Sofya Belediye Başkanı seçildi. Borisov’a geleceğin başbakanı gözüyle bakılıyor.

BULGARİSTAN’da önceki gün yapılan yerel seçimlerin ilk turu merkez sağın başarısına sahne oldu. Başkent Sofya ve ülkenin ikinci büyük kenti Filibe’nin yanı sıra Montana ve Dobruca kentlerinde merkez sağ parti Gerb’in adayları kazandı. İktidardaki Sosyalist Parti’nin adayları ise bu iki kentte hezimete uğradı.

Sofya’da, ikinci kez aday olan belediye başkanı Boyko Borisov ipi göğüsleyen isim oldu. Bir zamanlar, sabık Kral Simeon Saxe-Coburg ve komünist diktatör Todor Jivkov’un korumalığını yapan Borisov, geleceğin başbakanı olarak görülüyor. Filibe’de ise Gerb’in desteklediği Slavço Atanasov, Sosyalist aday Zahari Georgiev’i geride bıraktı. Sosyalistler adaylar sadece Varna ve Smolyan’da kazandı.

Geçen yıl kurulan sağcı Gerb’in yükselişi, son aylarda enflasyonda görülen artış ile, beş hafta süren öğretmen grevine bağlanıyor. Irkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi ise ülke genelinde önemli ölçüde oy kaybetti. ATAKA lideri Volen Siderov oy pusulalarının şeffaf kağıda basıldığını, bu yüzden kimin hangi adaya oy verdiğinin görüldüğünü ileri sürerek, seçimlerin iptalini istedi.

KIRCAALİ’DE BAYRAM

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) biri büyükşehir olmak üzere 29 belediye başkanlığı kazandı. HÖH lideri Ahmet Doğan, önümüzdeki pazar yapılacak 2. turda 21 belediye için yarışacaklarını, hedeflerinin belediye başkanlığı sayısını, 38’den 40’ın üzerine çıkarmak olduğunu söyledi. Kırcaali’de ikinci kez aday olan Hasan Aziz’in yanı sıra, kente bağlı 6 ilçede de HÖHadayları açık arayla seçilince sokaklara dökülen halk zaferi davul zurna ve havai fişekle kutladı. HÖHülkenin 3. büyük siyasi gücü olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle