Dünya Komşuda rüzgâr soldan esiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komşuda rüzgâr soldan esiyor

Komşuda rüzgâr soldan esiyor

Yunanistan bugün sandık başına gidiyor. Seçimden Radikal Sol Koalisyon’un (SYRIZA) birinci parti çıkması bekleniyor. Tek başına iktidar olup olmayacağı belli değil. Partinin yıldız muamelesi gören lideri Aleksis Çipras’ın (41) 320 milyar Euro’luk kamu borcunun silinmesini isteyeceği yolundaki vaadi ise Avrupa Birliği’ni tedirgin ediyor.

YUNANİSTAN’da bugün yapılacak erken genel seçimlerde, Radikal Sol Koalisyon’un (SYRIZA) birinci parti çıkması bekleniyor. Ekonomik kriz nedeniyle ülkede 5 yıldır devam eden kemer sıkma politikalarına son vermeyi ve Avrupa Birliği ile IMF’e (Uluslararası Para Fonu) rest çekmeyi vaat eden partinin tek başına iktidara gelmesi zor görünüyor. Yunanistan’ın ve SYRIZA’nın kaderini yüzde 10’luk kararsızlar ve parlamento dışında kalacak partilerin toplayacakları oylar belirleyecek.
Son anketlerde, en yakın rakibi merkez sağcı Yeni Demokrasi’den 5-7 puan önde giden SYRIZA’nın oy oranı yüzde 32-34 olarak gösteriliyor. Tek başına iktidar için gerekli oy oranı yüzde 37-40 civarında. 2009 seçimlerinde sadece yüzde 6.4 oya alan SYRIZA, geçen 5 yıl içinde kemer sıkma tedbirlerinden şikayetçi Yunanlıların sempatisini kazandı. Popüler vaadleri ile seçmen tabanını sürekli arttırdı. Buna karşılık AB’de büyük endişeye yol açtı. AB, Yunanistan’ın yeniden iflasın eşiğine gelmesi ve Euro Bölgesi’nde ilk kez bir çatlama olmasından korkuyor.

SYRIZA iktidara gelmesi halinde, AB’den Yunanistan’ın 320 milyar euro olan borcunun yarısının silinmesini, geri kalanı için de “şartlar elverdikçe ödeme yapmayı” isteyeceğini açıkladı. Uzmanlara göre, Yunanistan’ın iflas etmemesi için 5 yılda toplam 240 milyar Euro’luk kurtarma paketi anlaşmaları imzalayan AB’nin SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ın bu isteklerini kabul etmesi imkânsız.

SYRIZA’NIN VAATLERİ

Almanya’dan 2’nci Dünya Savaşı için tazminat talebinde (Atina’da yapılan gayrı resmi hesaplara göre 150 milyar Euro’nun üzerinde) bulunacağını da açıklayan SYRIZA’nın Yunan halkı için 16-18 milyar Euro’luk ‘kemer gevşetme’ programında ise şunlar öngörülüyor:

Her çalışana 751 Euro asgari ücret (Halen 476-628 Euro). m Emeklilere birer maaş ikramiye. m 300 bin fakir aileye bedava elektrik ve gıda yardımı. m 25 bin aileye kira yardımı. m 300 bin kişiye istihdam. m Bedava sağlık hizmetleri.

Özelleştirilen KİT’ler devletleştirilecek.

Süperstar Çipras

Seçim öncesi dönemin tartışmasız süperstarı SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras (41) oldu. Radikal solcu Çipras, henüz 16 yaşındayken tarihe ‘Önlük Hareketi’ diye geçen öğrenci direnişiyle adını duyurdu. Kasım 1990’da eğitim bakanlığının liseye geçiş sınavları, öğrencilerin okul dışındaki yaşamları için de disiplin cezaları ve üniforma öngören yasa tasarısı nedeniyle Yunanistan’da okullar üç ay boyunca öğrenciler tarafından işgal edildiğinde Çipras isyanın liderlerinden biriydi. Komünist Parti gençlik kolları üyesi Çipras, ‘Önlük Hareketi’ne liderlik etti.

Her iki gençten biri işsiz

Rakamlarla ekonomik kriz

Yunanistan’ın kriz döneminde 110 milyar euro borcu silindi.
2015 yılında sadece borç vadesi ve faizler için 25 milyar euro ödeme yapılması gerekiyor.
Ülke ekonomisi 5 yılda yüzde 25 küçüldü.
İşsiz sayısı yaklaşık 1.5 milyon (yüzde 27). Her iki gençten biri işsiz.
Çalışan ve emeklilerin maaşları yaklaşık yüzde 50 azaldı.
Yunanlıların yüzde 23’ü fakirlik sınırında yaşıyor.
Binlerce insan sokaklarda yatıyor.
Yunan bankalarından 5 yılda çekilen para miktarı 70 milyar euro.
230 bin işyeri kapandı. Her dört işyerinden biri kapısına kilit vurdu.
Kriz yüzünden 100 bin üniversite mezunu iş bulmak için yurtdışına gitti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle