Dünya Haberleri

DÜNYA

  Komşu çokkültürlü olmak istemiyor

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı İzleme Merkezi’nce yayımlanan bir rapora göre, AB'ye üye ve aday ülkeleri arasında, çokkültürlü topluma en büyük direniş Yunanistan’da gözleniyor. Yunan halkının yüzde 80’i, çokkültürlü topluma karşı çıkarken, Türkiye’de bu oran yüzde 21.3.

  AB üye ve aday ülkelerinde halkın, azınlıklar, ilticacılar ve göçmenlere ilişkin tutumunun değerlendirildiği ankete yer verildi.  Buna göre, AB halkının yarısı, göçmenlere yönelik olumsuz bir tutum sergiliyor. Bu eğilimin, özellikle Yunanistan, Macaristan ve Avusturya’da belirgin olduğu ifade ediliyor.

  YASAL GÖÇMENLERE SİVİL HAKLAR

  Öte yandan, bazı AB üyesi ve aday ülkelerde yasal göçmenlere sivil hakların verilmesine önemli muhalefet bulunuyor. Karşı çıkanların oranı, Letonya’da yüzde 68.5, Belçika’da yüzde 54.8 ve Rum Kesimi’ne yüzde 50.2’ye ulaşırken Türkiye’de yüzde 30.4’de seyrediyor.

  ÇOK KÜLTÜRLÜ TOPLUMA DİRENİŞ

  Çokkültürlü toplumun "sınırına" ulaştığını düşünenlerin oranı, Yunanistan’da yüzde 80.6 gibi yüksek bir düzeyde bulunuyor. Almanya’da yüzde 71 olan bu oran, Türkiye’de yüzde 39’da kalıyor. Aynı biçimde çokkültürlü bir topluma direniş, Yunanistan’da yüzde 60’ya ulaşırken Türkiye’de yüzde 21.3’de gerçekleşti.

  YASAL GÖÇMENLERİN GERİ GÖNDERİLMESİ

  Öte yandan, yasal göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesinden yana olanların oranı önemli ölçüde arttı. Bu oran en yüksek olduğu Malta’da yüzde 39.7 olarak hesaplandı. Yunanistan’da yüzde 31.5 olan oran, Türkiye’de yüzde 29.8 ile oldukça yüksek bir düzeyde gerçekleşti.

  Zengin ülkelerin kültürel ve dini çeşitlik konusunda daha höşgörülü olduklarını gösteren rapor, ayrıca genç insanlar ile geliri ve eğitimi yüksek kişilerin etnik, kültürel ve dini farklılar konusunda daha açık ve olumlu olduklarını da ortaya koydu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı