GeriDünya Komşu Bulgaristan'da kanatlılarda yalancı veba
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komşu Bulgaristan'da kanatlılarda yalancı veba

Bulgaristan Türlerinin yoğun olarak yaşadığı, ülkenin Güneydoğusundaki Kırcaali kenti bölgesindeki Voden köyünde 150 dolayında kanatlının, “Yalancı Veba" olarak bilinen Newcastle hastalığına yakalandığı belirlendi.

Bulgaristan veteriner yetkilileri, insanlara zararlı olmayan, ancak kanatlı hayvanların arasında hızla yayılan hastalıkla ilgili olağanüstü önlemler alındığını bildirdi.
Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), hastalığa yakalanan, Voden köyündeki kuşların “insancıl bir şekilde imha edileceklerini" belirtti.

Hastalığın belirtilerinin ayrıca tespit edildiği Kırcaali, Kirkovo ve Mestanlı bölgelerinde gerekli hijyen önlemlerin alındığını belirten BNR, hastalığın yayılmasının önünün alınamaması durumunda salgının kanatlı hayvan üretimini yok edebilecek kadar tehlikeli olduğunu bildirdi.

BNR; hastalığına insanlara zararlığı olmadığını vurgulayarak, kanatlı hayvanların solunum, sindirim ve sinir sistemlerinde bozukluklar meydana getirdiğini bildirdi. Bulaşmasında en önemli faktörün hava olduğu hastalık hayvanın 1-2 gün içinde ölümüne yol açıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle