GeriDünya Komisyon Başkanı da sonucu beğenmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komisyon Başkanı da sonucu beğenmedi

Komisyon Başkanı da sonucu beğenmedi

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı terör örgütü NSU’nun faaliyetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu’nun Başkanı Binninger, örgüte ilişkin birçok sorularına cevaplar bulunamadığını söyledi.

KOMİSYON Başkanı Clemens Binninger, komisyonun NSU konusunda hazırladığı raporun oylanmasına ilişkin Federal Mecliste düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, örgütün faaliyetlerini araştırmak için yoğun bir çalışma sergilediklerini söyledi. Komisyonun araştırılacak konuları araştırdığını ve bin 500 sayfayı geçen raporu Federal Meclis’e sunduklarına işaret eden Binninger, “Beklenenden çok ancak ümit ettiğimizden daha az şey ortaya çıkardık. Çünkü acil cevap bekleyen sorular açık kaldı” dedi.
NSU terör örgütünün 10’u cinayet, 15’i banka soygunu ve 2 bombalı saldırı olmak üzere Almanya’nın birçok yerinde 27 suç işlediğine dikkati çeken Binninger, Federal Başsavcılığın bu suçları sadece üç kişinin işlediğine odaklanmasını ise eleştirdi.
Güvenlik birimlerinin çalışmalarını da eleştiren Binninger, cinayetlerin işlendiği 2007 yılına kadar NSU üyelerinin kaldığı evde DNA veya parmak izi araması yapılmadığına dikkati çekerek “Bu affedilecek şey değil” diye konuştu.

PAU: YAKALANMALARI ENGELLENDİ
Sol Partili komisyon üyesi Petra Pau, bu yasama döneminde komisyon çalışmasının sonlandığını belirterek, “Merkezi sorulara cevaplar açık kaldı” dedi. Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) çalışmalarına tepki gösteren Pau, BfV’nin NSU terör örgütü üyelerinin nerede kaldığı ve ne yapmak istediklerine ilişkin bilgisi olmasına rağmen bu bilgiyi güvenlik birimleriyle paylaşmadığını, böylelikle teröristlerin yakalanmasının engellendiğini kaydetti. Pau, NSU üyeleri Beate Zschepe, Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın çevresinde BfV muhbirlerinin bulunduğunu vurguladı. BfV’nin büyük çapta bilerek dosyaları imha ettiğinin tespit edildiğini dile getiren Pau, “Bu suçlar şimdiye kadar cezalandırılmadı” dedi. Pau, istihbarat teşkilatının, NSU çevresinde bulunan muhbirleri gizli tutmakla Nazi yapılarını koruduğunu ve güçlendirdiğini savundu. BfV’nin lağvedilmesi gerektiğini savunan Pau, gelecek yasama döneminde aşırı sağ terörü ve istihbarat servislerini araştıracak bir komisyon kurulmasını önerdi.

MIHALIC: ÖNEMLİ İZLEN ÖNEMSENMEDİ
Yeşiller Partili komisyon üyesi Irene Mihalic, 1.5 yıldan beri bu komisyonda çalıştıklarını, bazı önemli mozaik parçalarını ortaya çıkarmalarına rağmen örgütün faaliyetlerine ilişkin kuşkuların devam ettiğini söyledi. “Araştırma Komisyonu sonlanmış olabilir ancak olayların ortaya çıkartılması değil” ifadesini kullanan Mihalic, örgütün ortaya çıkmasının ardından güvenlik birimlerinin yaptıkları soruşturmada aşırı sağ örgüt ağlarının rolüne bakılmadığını ve önemli izlerin önemsenmediğini ifade etti.

GÖTSCH: GÖZLERİMİZİ KAPATAMAYIZ
Sosyal Demokrat Partili Komisyon Üyesi Ulli Götsch, NSU’nun Bavyera Eyaleti’nde beş cinayet işlediğini, burada bu suçların aydınlatılması ve aşırı sağcı terörün ciddiye alınması gerektiğini ifade etti. Aşırı sağ terörünün hala Almanya demokrasisi için bir tehlike olduğunu vurgulayan Götsch, “NSU’dan sonra da Almanya’da ırkçılardan gelecek somut bir terör tehlikesi konusunda gözlerimizi kapayamayız” dedi.
Konuşmaların ardından komisyonun meclise sunduğu rapor oy birliğiyle kabul edildi. NSU konusu görüşülürken meclis genel kurulunda milletvekili sayısının düşük olması dikkati çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle