GeriDünya Kolombiya'yı sarsan korkunç plan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolombiya'yı sarsan korkunç plan

Kolombiya'yı sarsan korkunç plan
refid:15043500 ilişkili resim dosyası

Uyuşturucunun en önemli merkezlerinden biri Kolombiya aynı zamanda onlarca yıldır terörle boğuşuyor. Marksist-Leninist FARC örgütüyle kirli bir savaş veren Kolombiya'da hükümet, öldürdüğü gerillaların sayısını daha fazla göstermek için binlerce masum genci kurşuna dizmiş.

Yıllardır terörün pençesinde olan Kolombiya'da, ordu FARC gerillalarıyla başa çıkamayınca kirli bir savaş yürütmeye başladı. Terörün olduğu bölgelerde milisler görevlendirildi. Kolombiya'da iktidara gelen hükümetler teröre karşı başarılı olduklarını göstermek için öldürülen gerillaların başına para ödülü koydu. Bu yöntemde de pek başarı sağlanamayınca, hükümet öldürdükleri gerillaların sayısını yüksek göstermek için terörün olduğu bölgelerde yaşayan binlerce masum genci kurşuna dizdi. Milisler öldürdükleri her masum genç için ayrıca para ödülü almaya da devam etti.

DEVLET BAŞKANI'NA DAVA

Kolombiya'da önümüzdeki pazar günü genel seçimler yapılıyor. Kolombiya'nın şu anki devlet başkanı Alvaro Uribe'nin seçimlerden yenilgiyle çıkması bekleniyor. 2008 yılında 23 yaşındaki oğlu Victor Gomez'i istatistikleri yükseltmek için kirli savaşa kurban veren Carmenza Gomez, şimdiki devlet başkanı Alvaro Uribe ve pazar günü devlet başkanı seçilmesi beklenen Juan Manuel Santos'u mahkemeye verdi. Teröre karşı "sahte başarı" sağladıklarını göstermek için masum gençler 2004 yılında katledilmeye başlandı. Pazar günü devlet başkanı seçilmesi beklenen Santos o dönemde savunma bakanı olarak görev yapıyordu. Santos'un savunma bakanlığı döneminde bu tür ölümlerde büyük bir artış meydana geldi.

BM KORKUNÇ İSTATİĞİ AÇIKLADI

BM Özel temsilcisi Philip Alston'un raporuna göre, Soacha bölgesinde 2 bin 300 genç teröre karşı başarı kazanıldığını göstermek için masum oldukları halde öldürüldü. Alston bu rakamın sadece suyun üzerinde görülen buz parçası olduğunu, kaç bin ölüm gerçekleştiğini bilmediklerini söyledi.

3 GENERAL GÖREVDEN ALINDI

Kolombiya'da geçtiğimiz yıl savcılar bu olayın üzerine giderek soruşturma açmaya başlayınca Devlet Başkanı Uribe, 3 general ve 24 askeri görevlerinden uzaklaştırdı. Şu anda 62 asker de "sahte başarı" vakalarına karıştığı gerekçesiyle gözlem altında tutuluyorlar.

BİR ANNENİN DRAMI

Devlet Başkanı Uribe ve onun muhtemel halefi Santos'u dava eden anne Carmenza Gomez'in hayatı ise daha trajik bir hal almaya devam ediyor. Gomez ikinci oğlunu da esrarengiz bir cinayete kurban verdi. Kardeşinin masum bir şekilde öldürüldüğünü kanıtlamak için mücadele veren Gomez'in ikinci oğlu da öldürüldü. Carmenza Gomez şimdi kendisi ve kızları da ölüm tehditleri alıyor. Anne Gomez, "Susmayacağım. Eğer bana bir şey olursa, bunun nereden geldiği oldukça açık" dedi.

İSTATİSTİKLERLE TERÖR ÖRGÜTÜ FARC

Kolombiya'da terörle iktidara gelmeye çalışan Marksist-Leninist FARC şu anda ülkenin yarısını kontrol ediyor. FARC, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edildi. FARC, 1960'lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi'nin askerî kanadı olarak kuruldu. 1980'li yıllarda faaliyetlerini sürdürebilmek için kokain ticaretine başladı. Örgüt, bu yoldan yılda en az 300 milyon dolar gelir elde ediyor. FARC'ın 2001 yılında 16 bin mensubu olmasına rağmen Kolombiya hükümetine göre bu sayı 2008 yılı itibarıyla 6 bin–8 bin civarına indi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle