GeriDünya Köln maratonunu bir Türk kazandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köln maratonunu bir Türk kazandı

Almanya'nın Köln kentinde her yıl düzenlenen maratonu Türkiye'den gelen 21 yaşındaki Mehmet Ali Akbaş kazandı.

Yaklaşık 11 bin koşuseverin katıldığı yarışmayı 700 binden fazla kişinin izlediği bildirildi.

Maratonda 21.1 kilometrelik bölümü 1 saat 8 dakika 8 saniyede koşan Akbaş, ikinci gelen rakibine 30 saniye fark attı.

Türkiye'de Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi 3. sınıf öğrencisi olan Mehmet Ali Akbaş'ın bu başarısı Köln'de yaşayan Türkler arasında sevinçle karşılandı.
Akbaş koşudan sonra yaptığı açıklamada, dereceye girmeyi beklediğini ancak birinciliğin sürpriz olduğunu belirterek, kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Akbaş, bundan sonraki hedefinin, krosta milli takımda forma giymek olduğunu kaydetti.

Türkiye'den Köln-İstanbul Kardeş Şehir Derneği'nin davetlisi olarak Köln'e geldiğini ifade eden başarılı sporcu, yanında getirdiği ayakkabıların bu koşuya uygun olmadığı gerekçesiyle ayakkabılarını değiştirmesinin istendiğinin belirterek, “Türkiye'den getirdiğim ayakkabıların uygun olmadığı söylendi. Bir başkasından emanet ayakkabı aldım fakat o da kabul edilmeyince bu kez yeni bir ayakkabı almak zorunda kaldık. Yarışma için Türkiye'de günde iki kez çalıştım. Azimle çıkılan her yol başarıya ulaşır” diye konuştu.

Köln'de bulunan ve çoğunluğunu Türk işçilerin oluşturduğu Colonia-Team'ın Türk sporcuları ise maddi durumu iyi olmayan Akbaş'ın sponsor desteğine ihtiyacı olduğunu belirterek, kendisine Türkiye'de yardımcı olunması gerektiğinin altını çizdiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle