GeriDünya Kohl'ün günleri sayılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kohl'ün günleri sayılı

Almanya’da ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Partisi (SDP), Aşağı Saksonya seçimlerinde oyların yüzde 48.2'sini alarak ezici bir zafer elde eden Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Gerard Schröder'in genel seçimlerde başbakan adaylığını dün resmen onaylandı.

SPD Merkez Yönetim Kurulu dün Bonn'da yaptığı toplantıda, Genel Başkan Oskar Lafontaine'nin, Schröder'i partinin başbakan adayı olarak gösteren öneriyi görüştü. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, SDP'nin 13 kişilik merkezi yönetim kurulunun, Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Gerhard Schröder'in, 27 Eylül'de yapılacak genel seçimlere başbakan adayı olarak katılmasına ilişkin önerinin oybirliğiyle kabul edildiği duyuruldu.

Böylelikle SPD, Hıristiyan Demokrat ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Partisi'nden (FDP) oluşan koalisyon hükümeti Başbakanı Helmut Kohl'e karşı güçlü bir rakip çıkarmış oldu.

Bu arada, Alman basını dün ‘‘Kohl'un günleri sayılı’’ şeklinde manşet attı. Almanya'nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, SDP'nın 27 Eylül günü yapılacak seçim tarihine kadar birlik içinde hareket etmesi halinde Başbakan Helmut Kohl'un koltuğu bırakmasının garanti olduğunu yazdı. Gazeteye göre, Lafontaine'in seçimlere kadar Aşağı Saksonya Başbakanı'nı desteklemeye devam etmesi gerekiyor.

General Anzeiger Gazetesi ise Kohl'un sağın adayı olup olmayacağının yeniden tartışılması gerektiğini yazdı. Süddeutsche Zeitung Gazetesi de, iş dünyasıyla sıkı fıkılığı yüzünden şimşekleri üzerine çeken Schröder'in bundan söyle Lafon-taine'in işbirliğine gereksinimi olduğunu yazdı. Siyasi gözlemcilere göre, Başbakan Helmut Kohl, İngiltere'de John Major'u, ABD'de ise George Bush'u koltuklarından eden tehlikeyle karşı karşıya.

Schröder kimdir?

Gerhard Schröder, 7 Nisan 1944 tarihinde Detmold yakınlarındaki Mossenberg'de doğdu. İlköğreniminden sonra ticaret dalında mesleki eğitim gördü. Daha sonra liseyi bitirdi ve hukuk öğrenimi yaptı. 1978-1990 yılları arasında Hannover'de avukatlık yapan Schröder, 1963 yılında SPD'ye üye oldu ve 1978'de partinin gençlik teşkilatı olan Genç Sosyalistler'in (Jusos) başkanı seçildi.

Schröder, 1980-86 yılları arasında Federal Meclis'te milletvekilliği yaptı. 1986 yılındaki seçimlere Aşağı Saksonya eyaleti başbakan adayı olarak katılan Schröder, aradığını bulamadı.

Schröder, ancak 1990 seçimlerinde Birlik 90/Yeşiller'in desteğiyle eyalet başbakanı olmayı başardı. SPD, Schröder öncülüğünde 1994 seçimlerinde Aşağı Saksonya'da tek başına iktidara geldi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle