Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kohl'ün emir subayı değilim

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın ağır eleştiride bulunduğu Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, Almanya'da perşembe günü piyasaya çıkacak Stern Dergisi'ne yaptığı açıklamada ‘Ben Başbakan Helmut Kohl’ün emir subayı değilim' dedi.

  Stern'in, ‘Türk meslektaşınız Mesut Yılmaz, AB Dönem başkanı olan sizin Türkiye’nin AB'ye girişini engellediğinizi, Almanya Başbakanı'nın emirlerini yerine getirdiğinizi iddia ediyor. Bu iddia sizi kırıyor mu?' şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı: ‘Bu saçma iddia beni hiçbir şekilde kırmadı. Ben Helmut Kohl’ün arkadaşıyım, ancak Helmut Kohl'ün emir subayı değilim. Yılmaz'ın seçtiği kelimeler, hükümet başkanlarının kullanması gerektiği tarzdan değil.'

  Juncker, Türkiye'nin üyeliğine Almanya'nın karşı çıktığı şeklindeki bir soruya da ‘Bu doğru değil ve Yılmaz da bunu çok iyi biliyor. Aralık ayındaki Lüksemburg Zirvesi’nde, 'Türkiye'nin üyeliği ile ilgili olarak aranızda görüşmelere başlamak isteyen var mı?' diye sordum. Toplantıdaki bir kişi dahi bu soruma 'Evet' demedi. Yani sadece Helmut Kohl üyeliğe karşı çıkmadı.' şeklinde cevap verdi.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı