GeriDünya Kohl, Speyer’de kent mezarlığına gömülecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kohl, Speyer’de kent mezarlığına gömülecek

Kohl, Speyer’de kent mezarlığına gömülecek

Geçen cuma günü yaşamını yitiren Almanya’nın eski Başbakanı Helmut Kohl için Avrupa Parlamentosu’nda devlet töreni düzenlenecek.

ALMANYA İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kohl için 1 Temmuz’da Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa devlet töreni, ardından Almanya’nın Rheinland Pfalz eyaletindeki Speyer Kilisesi’ndeki dini tören, daha sonra da askeri tören düzenleneceği belirtildi.
Almanya Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada ise ‘büyük bir Avrupalı’ olan Helmut Kohl için AB tarihinde ilk kez bir ‘Avrupa devlet töreni’ hazırlandığı kaydedildi. Açıklamada, Kohl’un eşinin isteği üzerine Almanya’da ayrı bir devlet töreninin düzenlenmeyeceği belirtildi.

KENT MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEK

Törenle ilgili organizasyonu Almanya İçişleri Bakanlığının yürüttüğü ifade edilen açıklamada, AB devlet töreni için Alman hükümetinin AB kurumlarıyla yakın temasta bulunduğu kaydedildi. Alman basınında yer alan haberlerde, devlet töreninde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude-Juncker, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez ile Kohl’un yol arkadaşlarının katılacağı ifade edildi.
Kohl’un Ludwigshafen’deki aile mezarlığına değil, Speyer kent mezarlığına defnedileceği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle