GeriDünya Kofi Annan’ ın Hollywood çıkarması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kofi Annan’ ın Hollywood çıkarması

BM Genel Sekreteri Kofi Annan zor durumdaki örgüte destek sağlamak amacıyla ünlülerin yardımına başvuruyor. Annan, BM'nin tanıtımı amacıyla Magic Johnson, Luciano Pavarotti, Enrico Macias, Danny Glover, Jacqueline Bisset, Tony Curtis gibi süperstarlardan destek istiyor.

Motion Picture Association of America'nın Başkanı Jack Valenti'nin önceki gün Beverly Hilton Oteli'ndeki resepsiyonunda bir konuşma yapan Annan, BM'nin geleceği için Hollywood'un seferber olmasını istedi ve şunları söyledi: ‘Bir sanatçı çevre, insan hakları ya da uyuşturucuyla mücadele kampanyası başlattığında dünya etkileniyor ve dinliyor. Hollywood’un bu gücünü şimdi BM misyonları için kullanacağını umut ediyorum.' Gana asıllı Kofi Annan, uluslararası sorunları vurgulamak amacıyla iş çevreleri ve diğer alanların önde gelen şahsiyetleriyle yakın dostluğu yeğleyen ilk BM Genel Sekreteri olarak dikkat çekiyor.

Annan basketbolun efsanelerinden ‘Magic’ lakaplı Earvin Johnson'ı kentlerin iç mahallelerindeki gençlikle ilgili çalışmalarından ötürü ‘barış elçisi’ ilan etti. ‘Magic’ Johnson'ın BM Barış Elçisi Ödül töreninde ilginç sahneler yaşandı. 1.7 metrelik Annan, 2.1 metrelik Johnson ile omuz omuza gelebilmek için tabureye çıktı. Bunun üzerine Johnson, ‘Bu tabureye ihtiyacınız yok. Boyunuz kısa olabilir ama siz çok güçlüsünüz. BM tarafından görevlendirilmek bir maçta nihayet topu yakalamak gibi bir durum’ dedi.

Genel Sekreter, 30 aktör, müzisyen ve atletten BM barış elçiliği istemeyi planlıyor. Annan'ın seçtiği ünlüler, kimi zaman BM görevlisi olarak yurt dışına gidecek ve gerektiğinde çeşitli meselelerde dünya kamuoyunu uyaracak. Annan, ünlülerden, yeryüzündeki savaşlar ve açlıkla mücadele kadar, Washington'un BM'ye olan 1.6 milyar dolarlık borcunun tahsili konusunda da yardım umuyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle