GeriDünya Kod adı ‘Tahran isyanı’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kod adı ‘Tahran isyanı’

İran'daki molla yönetiminin kalbi sayılan lider kadrosunun konutlarının da bulunduğu semti havan topuna tutan Halkın Mücahitleri'nin temmuz ayındaki öğrenci olaylarında ölenlerin intikamını almak için saldırdığı ortaya çıktı. Mücahitler, İran ordusundan çaldıkları mühimmatı kullandılar.

Tahran isyanı’ kod adlı operasyon Tahran yönetimini şaşkınlığa uğrattı. Mücahitler dün de ‘‘Büyük Şubat’’ kod adlı bir operasyona girişerek cepheyi genişlettiler. Militanlar teyakkuz halindeki İran ordu karargahlarına askeri tatbikat sırasında havan topu ve füze saldırısında bulundular.

İRAN Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Rafsancani'nin konutları ile kamu binalarını havan ateşine tutan Halkın Mücahitleri Örgütü'nün, temmuz ayındaki öğrenci olaylarının intikamını almak için saldırdığı açıklandı.

Halkın Mücahitleri Örgütü dün de Kirmanşah ve İlam bölgelerinde ‘‘Büyük Şubat’’ kod adlı başka bir operasyon gerçekleştirdi. Mücahitlerin açıklamasına göre, İran ordusunun acil müdahale gücüne bağlı birliklerin ülkenin batı ve güney kesimlerinde gerçekleştirdiği çok geniş çaplı yer ve hava tatbikatları sırasında İran askerine yönelik saldırılar düzenlendi. Militanlar, teyakkuz halindeki ordu karargahlarına 120 mm ve 82 mm'lik havan topları ve 107 mm'lik füzelerle saldırdılar. Ayrıca Kasrı Şirin bölgesinde de 81'inci Zırhlı Tümen'in karargahına saldırı düzenlendi ve aynı bölgede çevik güce bağlı birliklerle militanlar arasında çatışmalar çıktı.

MOLLALARIN KALBİ

Öte yandan önceki gün meydana gelen Tahran'daki saldırı Molla yönetimine suikast girişimi olarak değerlendiriliyor. Halkın Mücahitleri örgütü, operasyonun kod adının ‘Tahran İsyanı’ olduğunu belirterek, ‘Temmuz ayındaki öğrenci olaylarında ölenlerin intikamını aldık’ açıklamasını yaptı. İran polisi, 1979 İran Devrimi'nden bu yana düzenlenen en büyük kitle eylemi olan öğrenci olaylarını kanla bastırmış ve bir çok öğrenciyi öldürmüş, yüzlercesini de tutuklamıştı.

Tahran halkı ve yönetim içindeki ajanları sayesinde güvenliği deldiklerini belirten Halkın Mücahitleri Örgütü, havan topları ve mühimmatı da İran ordusunun depolarından çaldıklarını kaydetti. Militanlar daha sonra yine güvenlik kuvvetlerine yakalanmadan bölgeden uzaklaştılar.

İran İçişleri bakanlığı, havan toplarının bir basımevini vurduğunu ve 28 yaşında bir işçinin öldüğünü ayrıca yoldan geçen 5 sivilin de yaralandığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı da tüm ülkelerden terör saldırısını kınamalarını istedi.

Halkın Mücahitleri örgütü ise, saldırıda sivillerin zarar gördüğü iddialarını reddederek, ‘Bölgeye sivillerin girmesi zaten yasak. Ölenler gizli servis ajanı’ açıklamasını yaptı.

Saldırı, İran İslam Devrimi'nin yıldönümü ile bu ayın 18'inde yapılacak parlamento seçimleri öncesine rastladı.

AŞIRILARA MALZEME

Reformcu Devlet Başkanı Hatemi yanlıları ile aşırı dinciler arasındaki kıyasıya mücadelenin yaşandığı bir sırada meydana gelen bu saldırının muhafazakarların işine yapacağı belirtiliyor. Çünkü öğrenci olayları, Reformist Devlet Başkanı Hatemi yanlısı Selam gazetesinin kapatılması üzerine düzenlenmişti. Halkın Mücahitleri'nin de intikam saldırısı, Devlet Başkanı yandaşları ile militanları da aynı saffa getirmiş oldu.

Muhafazakarların, bu saldırıyı seçim propagandası olarak kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Karikatür savaşını mollalar kazandı

TAHRAN'da ‘Mollarının kalbi’ diye nitelenen devlet erkanının bulunduğu semt Halkın Mücahitleri tarafından havan ateşine tutulduğu sırada, reformcular ile aşırı dinciler arasında karikatür savaşı da yaşandı.

Karikatür savaşı, aşırı dinci mollaların, reform yanlısı Devlet Başkanı Muhammed Hatemi'yi destekleyen gazeteleri, ‘Ücretlerini CIA’dan alıyor' suçlamasıyla başladı.

İran'da cezası ölüm olan bu iddiayı protesto eden Azad gazetesinin karikatüristi Nikahenk Kovser, gazetenin 30 Ocak tarihli baskısında bir karikatür yayınladı.

Karikatürüde, gözyaşları döken bir timsah, bir yandan kuyruğuyla bir gazeteciyi boğarken, bir yandan da ‘Beni bu yabancılara bağımlı basının elinden kim kurtaracak’ diye bağırıyor.

Bu karikatür üzerine ayaklanan mollalar, gazetelere ateş püskürdü ve son olarak Kum kentinde eğitim gören 5 bin medrese öğrencisine 3 günlük oturma eylemi başlatmaları emrini verdi. Basın Denetleme Jürisi ile Tahran Adliyesi Başkanı karikatürcü aleyhinde dava açtı. Karikatürcü Nikahenk Kovser önceki gün hemen tutuklandı.

Azad Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muhammed Rıza Yezdanpenah da dün mahkeme karşısına çıkıp kendini savundu.

Mollalar, karikatürdeki timsahın basını şiddetle eleştiren Ayetullah Mesbah Yezdi olduğunu belirterek özür dilenmesini istedi.

Karikatürist tutuklanınca mollalar medrese öğrencileren eylemlerine son verme emri verdi. Böylece reformcu kanat parlamento seçimleri öncesinde muhafazakarlara karikatür savaşında yenilmiş oldu.

İran’da da derin devlet iddiası

PARLAMENTO seçimleri öncesinde Halkın Mücahitleri'nin Tahran'daki dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in sarayı ve cuma hutbelerinin nasıl olacağını belirleyen kurulun binalarını doğrudan hedef alması kafaları karıştırdı.

Saldırganların çok sıkı korunan bir bölgeye havan topları sokup saldırmaları ve sonra da kaçmaları, Reformcu Devlet Başkanı Muhammed Hatemi yanlılarının komplo teorileri üretmelerine neden oldu.

Bayan gazetesinin iddiasına göre, saldırıyı Halkın Mücahitleri örgütü düzenlemedi. Saldırının, aşırı dinciler ile basın arasında yaşanan karikatür savaşıyla yakından ilgisi var. Reformculara göre saldırı, seçimler öncesinde muhafazakarları ‘mağdur’ duruma, ülkede ‘Münafıklar örgütü’ diye adlandırılan Halkın Mücahitleri'ni reformcuları aynı çizgiye düşürüyor.

Laik ve reformist yazarlara karşı suikastler düzenleyen Muhammed'in Saf İslamın Fedaileri de dün muhafazakarların Akbar İktisad gazetesinde yayınlanan bir bildiri ile reformcuları ölümle tehdit etti.

Ankara İran'ı yakından izliyor

İRAN'ın başkenti Tahran'da, önemli devlet yapılarının bulunduğu caddede önceki gün meydana gelen patlamaların ardından, Ankara bu ülkedeki gelişmeleri yakın takibe aldı.

İran'ın iç düzeninde gergin bir dönemin başlayacağı endişesi taşıyan Dışişleri Bakanlığı, olayların ardından Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turhan Moralı ile temasa geçerek bilgi aldı.

Hürriyet'in sorularını da dün telefonla yanıtlayan Büyükelçi Turhan Moralı, Patlamalarla ilgili Büyükelçilik binasında herhangi bir güvenlik sorunu olmadığı belirtirken, İran'da şu anda durumun sakin olduğu ancak patlamaların cinsi hakkında polis ve görgü tanıkları arasında çelişkiler olduğuna dikkat çekti. Moralı, ‘‘Patlayıcıların, ses bombası mı yoksa havan mermisi mi olduğu veya kesin ölü-yaralı sayısı hakkında elimizde net bir bilgi yok. Ancak herhangi bir İranlı devlet yetkilisinin yaralandığı yönünde de bize bir bilgi ulaşmadı’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle