GeriDünya Koçaryan: İlişkilerimiz gelişecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koçaryan: İlişkilerimiz gelişecek

Ermenistan'da Başbakan Robert Koçaryan ve Sovyet döneminde Ermenistan Komünist Partisi lideri Karen Demirciyan'ın yarıştığı Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turu dün yapıldı.

2,2 milyon seçmenin kayıtlı bulunduğu Ermenistan seçimlerinde, oy kullanmaya karısıyla birlikte gelen Koçaryan kendisine verilen iki beyaz güvercini uçurarak ‘barışsever bir görüntü’ sergilemeye çalıştı. Seçim bürosunda aralarında Türklerin de bulunduğu gazetecilerin soruralırın yanıtlayan Koçaryan ‘Seçilirsem, Türkiye ile ilişkilerde bazı yeni şeyler olacak’’ dedi. Koçaryan, bu yeniliklerin ne olacağı sorusuna ise ‘‘Bir, iki gün sabredelim, Türkiye ile ilişkiler, Ermenistan dış politikasının anahatlarından birisidir. İlişkilerin yeni biçimi ile ilgili ilkelerimizi yakında çok açık bir şekilde ortaya koyacağız' yanıtını verdi.

Koçaryan'ın rakibi Karen Demirciyan da, ‘Türkiye ile ilişkilerin geleceğini nasıl gördüğü' sorusuna şu karşılığı verdi: ‘Önceki Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın bu konuda net bir siyaset izlediğini görmedim. Yalnız şunu söylemek isterim ki, biz hiçbir önkoşul sürmeden bütün ülkelerle işbirliğine hazırız. Ama ortada bir sorun var. Bu da, Türkiye'nin bize uyguladığı ambargo. Türkiye bu ambargoyu derhal kaldırmalı. Bu hem Türkiye'nin, hem de Ermenistan'ın yararına olacaktır, ancak, en çok da Türkiye'nin yararına olacaktır. Bu ambargo aslında size daha çok zarar veriyor'Yorumları Göster
Yorumları Gizle