Dünya Koalisyonda Erdoğan çatlağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koalisyonda Erdoğan çatlağı

Koalisyonda Erdoğan çatlağı

Almanya Başbakanı Merkel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren şiiri okuyan komedyen hakkında soruşturma açılmasına izin vermesi koalisyonu ikiye böldü. Aslında kararın salı günü alındığı, SPD’nin karşı çıktığı, Merkel’in ise masaya yumruğunu vurarak direnişi kırdığı belirtildi.

ALMAN kamuoyu ve siyaseti komedyen Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasıyla çalkalanıyor. Böhmermann olayı sadece Alman kamuoyunu değil, koalisyon hükümetini de böldü. Bild Gazetesi, komedyen Jan Böhmermann vakasının hükümette ele alınırken yaşananların perde arkasını yazdı. Bild’e göre pazarlıklar şöyle şekillendi: Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği 8 Nisan’da Böhmermann hakkında dava açılması için yargıya yetki verilmesi talebiyle Alman Dışişleri’ne başvurdu. Merkel hükümeti 11 Nisan pazartesi günü, Türkiye’nin talebini incelediklerini ve birkaç gün içinde sonuçlandıracaklarını açıkladı. Merkel ve danışmanları, salı günü yargıya yetki verilmesi sonucuna vardılar. Karar çarşamba günü açıklanacaktı. Ancak hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Adalet Bakanı Heiko Maas yetki verilmesine karşı çıktı.

KAVGA BAŞLADI: Maas, bunun basın ve düşünce özgürlüğüne girdiğini, bu nedenle Böhmermann hakkında soruşturma açılması gerekmediğini savundu. SPD, sanat çevresinden büyük tepki gelmesinden korkuyordu. SPD’den Dışişleri Bakanı Steinmeier de, Adalet Bakanı’nın tarafında yer aldı. Kararın açıklandığı cuma gününe kadar Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlarıyla Başbakan Merkel arasında yoğun bir telefon trafiği yaşandı. Pazarlıklarda Başbakan, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı yer alıyordu. Merkel’in Hıristiyan Birlik partisinden İçişleri Bakanı olan Thomas de Maziere de Merkel’e destek verdi. Bir danışmanına göre Merkel yumruğunu masaya vurup son kararı açıkladı. 

İLK KEZ: Bild, Başbakan Merkel’in ilk kez hükümet ortağının istemediği bir şeye karar verdiğini yazdı. Koalisyon anlaşmasında, görüş ayrılığı durumunda son sözün Başbakan’a ait olduğunun yer aldığına vurgu yapan gazete, böyle bir şeyin ilk kez yaşandığına dikkat çekti. Koalisyon ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı. Ancak siyasi gözlemciler, mülteci krizi nedeniyle oy kaybeden hükümet ortaklarının hükümeti bozmaya cesaret edemeyeceği yorumunu yapıyor.

Bir Erdoğan şiiri daha

Komedyen Jan Böhmermann hakkında soruşturma açılmasına izin verilmesi Alman kamuoyunda büyük ilgi çekmeye devam ediyor. Dün ise Almanya’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tiye alan bir ‘şiir’ daha yayınlandı. Bu kez Hür Demokrat Parti’den kadın siyasetçi Lencke Steiner, Facebook’tan yayınlanan şiirinde Cumhurbaşkanı’nı hedef aldı.

‘Kuzey Kore’de basın özgürlüğünü anlatacağım’

Jan Böhmermann, dün Facebook’tan programına bir süreliğine ara vereceğini açıkladı. Şovmen mesajının sonunda kendini bulmak için ‘Segway’iyle Hıristiyanlar için kutsal bir hac yolu olan Hz. Yakup yollarına düşmeden Kuzey Kore’yi gezip basın ve sanat özgürlüğü konusunu ele alacağını’ kaydetti. 

İhtiyati tedbir talebi

Erdoğan’ın avukatı Hubertus von Sprenger, Böhmermann hakkında bir de ihtiyati tedbir kararı için mahkemeye başvuracağını açıkladı. Şovmenin şiiri bir daha okumayacağı veya hakarete devam etmeyeceğine dair taahhüdü imzalamadığını belirten avukat, mahkemeye gideceklerini bildirdi. Yargıç onaylarsa Böhmermann şiiri okuyamayacak.

Dava uzun sürebilir

Komedyen Jan Böhmermann’ın program yaptığı Alman kamu kanalı ZDF’in Genel Müdürü Thomas Bellut, sonuna kadar Böhmermann’ın arkasında duracaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hubertus von Sprenger de daha önce son merciye kadar gideceklerini açıklamıştı. İki taraf da kararlı olduğu için davanın Anayasa Mahkemesi’ne kadar gideceği tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle