GeriDünya Koalisyona Kerkük şartı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koalisyona Kerkük şartı

Kürt lider Barzani, Irak’ta hükümetin kurulabilmesi için Kerkük dahil üç önemli kentin Kürt özerk yönetimine verilmesini şart koştu. Alman Die Welt gazetesine konuşan Barzani, kendisinin Güney Kürdistan Başkanı, yeğeni Neçirvan Barzani’nin başbakan olacağını, Kürtlerin Bağdat’taki çıkarlarını da Irak Cumhurbaşkanı olacak Talabani’nin temsil edeceğini söyledi.

IRAK Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Lideri Mesut Barzani, Alman Die Welt gazetesine Iraklı Kürtlerin ‘kırmızı çizgileri’ni açıkladı ve Şii kökenli İbrahim el Caferi başkanlığında bir hükümetin kurulabilmesi için Kerkük, Erbil ve Süleymaniye’nin Kürt özerk yönetimine verilmesinin şart olduğunu söyledi. 30 Ocak’ta yapılan genel seçimde yüzde 48 oy alan Şiiler, hükümet kurabilmek için yüzde 25 oranında oy elde eden Kürtlerin desteğine ihtiyaç duyuyor.

‘Güney Kürdistan’ diye tarif ettiği bölgede kendisinin başkan, yeğeni Neçirvan Barzani’nin de geçici başbakan olacağını söyleyen Barzani,

‘Geçici hükümetin Süleymaniye ve Erbil olmak üzere iki başkenti olacak. Ancak daha sonra tek bir başkente sahip olacağız’ diye konuştu. Kerkük’ün ‘kalplerin başkenti’ olduğunu söyleyen Barzani, Erbil’in konumu itibariyle başkent olmaya daha uygun olduğunu belirtti.

‘Kürtlerin Bağdat’taki çıkarlarını kim savunacak?’ sorusuna da şu yanıtı verdi:

‘Bu önemli görevi, Celal Talabani Irak cumhurbaşkanı olarak yerine getirecek.

Kürtler nüfusları ve önemleri ölçüsünde Irak’taki tüm makamlarda temsil edilmelidirler. Kürtlerden çok daha küçük halk grupları, örneğin Slovaklar, Letonya ve Estonyalılar kendi devletlerini kurdular, bu hak sadece Kürtlere tanınmadı. İnsan ümit edilebilir olanı ümit eder, yapılabilir olanı da yapar. Kendilerine bağımlı olduğumuz, iyi ilişkiler içinde bulunmak zorunda kaldığımız ve istediğimiz komşularımız Kürt devleti kurulmasına kesin olarak karşı çıkıyorlar. En azından Irak’taki özerkliğimizi garanti altına alabilirsek, bu zamana kadar atılmış en büyük adımı atmış olacağız.’

YEĞEN DE KONUŞTU

IKDP yetkilisi Neçirvan Barzani de Reuters’e açıklamasında yeni Irak hükümetinin oluşumu konusunda, sadece ülkenin kuzeyindeki tartışmalı bölgelerde kontrolün kendilerine verilmesi halinde uzlaşacaklarını söyledi. Tartışmalı bölgelerin, petrol rezervleri zengin Kerkük kentini de kapsadığını belirten Neçirvan Barzani, yaklaşık 100 bin kişiden oluşan peşmergelerin, güvenlik unsuru olarak bölgede tutulmaları gerektiğini belirterek ‘Bunlar, halkımız için istediğimiz asgari talepler. Hakları, yaşadıkları ülke çerçevesinde garanti edilmeli’ dedi. Kürt koalisyonu, seçimlerde oyların yüzde 25’ini alarak 275 sandalyeli mecliste 75 sandalyenin sahibi olmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle