GeriDünya Koalisyon kuramıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koalisyon kuramıyor

Koalisyon kuramıyor
refid:10201667 ilişkili resim dosyası

Seçimi kazandı ama koalisyon kuramıyor. Ultra-Ortodoksların oluşturduğu Şas partisi, Livni'nin tehditlerini umursamadı, koalisyona yanaşmadı. İsrail yeni bir erken seçimle karşı karşıya.

Başbakan olacak kadın

Kadima lideri Tzipi Livni'nin, "Pazara kadar koalisyon kurulmazsa görevi iade edeceğim" diyerek, erken seçim çağrısında bulunacağı yolundaki tehditlerini, uzun zamandır görüşmeleri sürdürdüğü Şas umursamadı.

İsrail parlamentosunun Ultra-Ortodoks partisi Şas, Livni başkanlığındaki koalisyona katılmayacağını açıkladı. Böylece Pazar gününe kadar yeni bir gelişme olmazsa İsrail'de erken seçimleri kaçınılmaz kılacak bir sürece girilmesi bekleniyor.

Şas sözcüsü Roy Lahmanovich, bugün yaptığı açıklamada, Livni'nin Kadima partisi ile iki önemli konuda anlaşamadıklarını, bunlardan birinin Kudüs'ün durumu, diğerinin yoksullara sosyal yardımlar olduğunu belirtti.

Şas'ın sadece bu iki konuda ısrarlı olduğunun altını çizen sözcü, Kudüs'ün durumunu dile getirirken, "Kudüs, ticari bir mal değildir" dedi.

Lahmanovich, sonuçta Şas partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef'in Kadima ile koalisyon görüşmelerinin devam ettirilmemesi kararını aldığını ifade etti.
Hükümet kurma çalışmalarını yürüten Kadima lideri ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Pazar gününe kadar yeni hükümetin hazır olmaması halinde erken seçim çağrısında bulunacağını belirtmişti.

Livni, bu konuda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile de görüştüğünü ve Peres'i kararı hakkında bilgilendirdiğini söylemişti. Livni, geçen Pazartesi Peres'ten, koalisyon kurma çabalarını sürdürmek için 14 gün ek süre talebinde bulunmuş ve bu konuda onay almıştı.

Livni'nin ilk bir haftası, Pazartesi günü doluyor.

Livni'nin dün yaptığı, "Pazar gününe kadar koalisyon" ültimatomu ile özellikle Şas partisinin hükümete katılmasını çabuklaştırmayı amaçladığı ifade ediliyordu.

Kadima Başkanı Livni'nin, Şas'ın koalisyona katılmayacağını açıklamasına rağmen, koalisyon görüşmelerini sürdürüp sürdürmeme konusunda, Cumhurbaşkanı Peres'le Pazar günü için planlanan görüşmesini yapacağı belirtildi.

Livni, daha önce İşçi partisi ile yeni koalisyonu oluşturma konusunda ön anlaşmaya varmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle