GeriDünya KKTC'ye ABD temsilciliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'ye ABD temsilciliği

ABD, Serdar Denktaş ile temas kurarak, Rumlar ''hayır'' derse, ABD ve AB'nin, KKTC ile çeşitli planlarını ele aldı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman'ın, KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'ı telefonla arayarak, Kıbrıs Rum kesiminin referandumda ''hayır'' demesi yüzünden adada çözüm olmazsa, AB ile işbirliği içinde ABD'nin, Kıbrıs Türk tarafıyla ilişkilerini geliştirme yolunda adım atmayı planladığı mesajını verdiği öğrenildi.

  

AA'nın Washington'daki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Rum tarafının referandumda ''evet'' oyu vermemesi durumunda ABD, Kıbrıs Türk tarafıyla ilişkileri geliştirme yönünde olasılık planları üzerinde çalışıyor.

  

Grossman'ın, Serdar Denktaş'a, ''Referandumda Rum tarafından olumlu sonuç çıkmadığı takdirde sizinle ilişkilerimiz değişecek'' mesajı verdiği öğrenildi. Üzerinde çalışılan ''olasılık planlarına'' göre, çözüm olmazsa Kıbrıs Türk topraklarının AB tarafından ''nihai katılımı bekleyen özel bölge'' olarak tanımlanması düşünülüyor. Böylece ABD için, Kıbrıs Türk tarafıyla ilişki kurma zemini hazırlanmış olacak.

  

ABD çözüm olmazsa, bu yönde çaba gösteren Türk tarafının mağduriyetini en aza indirecek çeşitli olası adımlar üzerinde de çalışıyor.

  

AA'nın edindiği bilgiye göre, bu muhtemel düzenlemede, Kıbrıs Türk tarafına ambargonun hafifletilmesi, Filistin örneğinde olduğu gibi IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası finans kuruluşlarından Türk tarafına dış finansman sağlanması, Amerika ve diğer ülkelerden ticari uçakların Kıbrıs Türk tarafındaki havaalanını kullanmaya başlamaları, ABD'nin Kıbrıs Türk tarafında bir temsilcilik açması, Amerikan sermayesinin Kıbrıs Türk tarafına girmesi, Kıbrıs Türk seyahat belgelerinin tanınması gibi bir dizi önlem bulunuyor.

  

TAYVAN ÖRNEĞİ

 

Edinilen bilgiye göre, Washington eğer Kıbrıs Türk tarafında bir temsilcilik açarsa bu, fiilen Güney Kıbrıs'ın egemenliğinde olmayan bir temsilcilik olacak.

  

Washington'daki kaynaklar, bu temsilcilik modelinin, Çin-Tayvan örneğine benzediğini belirttiler. Tayvan resmen tanınmamakla ve Çin'in parçası kabul edilmekle birlikte, Tayvan ile ilişkiler Çin'den bağımsız bir temsilcilikle yürütülüyor.

  

ABD'nin tercihi, iki tarafta da referandumlarda kabul kararının çıkması yönünde. Kıbrıs'ta mağdur tarafın sıkıntısını azaltmak için düşünülen bu önlem paketindeki unsurların hepsi veya bir kısmının, referandumların sonucuna göre ABD tarafından, AB ile işbirliği içinde devreye sokulması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle