Dünya Haberleri

DÜNYA

  KKTC'de yer değiştirmenin maliyeti 3.8 milyar dolar

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin oluşturulması halinde, yalnızca Türk tarafının rehabilitasyonu için gerekli kaynağın 3.8 milyar dolar olarak hesaplandığını bildirdi.

  Şener, Başbakanlık Merkez Bina'daki makamında yarın Brüksel'de yapılacak Uluslararası ''Bağışçılar Hazırlık Toplantısı'' öncesinde basına bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

  Yarın Brüksel'de yapılacak toplantının bir 'hazırlık' toplantısı olduğunu belirten Şener, bu toplantıda yapılacak yardımla ilgili miktarın zikredilmeyeceğini, asıl toplantının 2004 Eylül-Ekim aylarında yapılacağını kaydetti.

  Toplantıya BM Güvenlik Konseyi Üyesi ülkeler, AB, OECD gibi uluslararası kuruluşlar ile bazı müslüman ülkelerin davet edildiğini  ifade eden Şener, rehabilitasyon sorunu ile bir nüfus hareketi olacağını, bunun da, bina yapımı dahil bir maliyet çıkaracağını, bu çerçevede Kıbrıs Türk tarafı için hesaplanan rakamın 3.8 milyar dolar olduğunun hesaplandığını söyledi.

  Şener, Annan Planı'nda bir uzlaşma olmaması halinde ise bu toplantının bir şey ifade etmeyeceğini kaydetti.

  Bir gazetecinin, ''Kıbrıs'a yapılacak yardımın arttırılması için Hazine'de bir çalışma yapılıp yapılmadığını'' sorması üzerine Şener, ''Benim bildiğim böyle bir çalışma yok. KKTC ve TC olarak karşılıklı sürdürdüğümüz finansman desteği devam edecek'' dedi.

  KKTC BAŞBAKANI TALAT BRÜKSEL'DE

  KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, yarın düzenlenecek Kıbrıs ile ilgili Uluslararası Bağışçılar Konferansı hazırlık toplantısına katılmak üzere Brüksel'e geldi.

  Kıbrıs konulu panellerde de konuşması öngörülen Talat'ın Cumartesi günü Belçika'dan ayrılması planlanıyor.

  AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in başkanlığında düzenlenecek Uluslararası Bağışçılar Konferansı hazırlık toplantısında Türkiye'yi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener temsil edecek.

  Hazırlık toplantısına 40 kadar ülke ve kurumun temsilcisinin katılacağı, ilk aşamada maddi destek miktarı belirtilmeyeceği, Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nın Eylül veya Ekim'de yapılacağı ifade ediliyor.

  Talat bugün Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenecek Kıbrıs konulu konferansa katılarak konuşma yapacak. Ayrıca bugün AB Parlamentosu'nda Jacques Poos tarafından hazırlanan Kıbrıs ile ilgili bir karar tasarısında taraflara evet çağrısı yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı