GeriDünya KKTC'de üçüncü referandum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de üçüncü referandum

Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) Anayasası ve KKTC Anayasası'ndan sonra Annan Planı için üçüncü kez referandumlarda sandık başına gidecek. Referandumda, 563 sandıkta 143 bin 638 seçmen oy kullanacak.

Kıbrıslı Türkler ve Rumlar için son günlerin en popüler kelimeleri ''evet'' ve ''hayır'' oldu. Annan Planı'nın taraflara sunulduğu 11 Kasım 2002'den beri hareketli, yoğun bir süreç yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Rumlar, yarın sandık başına giderek bir dönüm noktasına vesile olacaklar.

İsviçre'de Mart ayının son haftasında yapılan zirveden sonra BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından son hali verilen planının yaşama geçip geçmeyeceği ''evet'' ve ''hayır'' oylarına bağlı. 

Uzun zamandır sadece Kıbrıs ve anavatanlarda değil, dünya gündeminde de ön sıralara oturan Kıbrıs sorunu, referandumlardan çıkacak sonuca göre yeni bir döneme girecek. Birçok siyasinin birleştiği görüş, sonuç ne olursa olsun 25 Nisan'da her şeyin eskisi gibi olmayacağı yönünde.

3. REFERANDUM

Kıbrıs Türk halkı, yarınki referandumla 1974'ten sonraki siyasi hayatında üçüncü kez referandum için sandık başına gidecek.

İlk referandumun yapıldığı 8 Haziran 1975'te, 13 Şubat 1975'te ilan edilen Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin (KTFD) Anayasası halkın onayına sunuldu. Bu referandumda Güney Kıbrıs'ta kalan Kıbrıslı Türkler de Baf, Limasol ve Larnaka'da, Ankara ve Londra'da yaşayan Kıbrıslı Türkler ise buralardaki temsilciliklerde oy kullandılar.

Adalet ve İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen referandumda, dönemin Bakanlık Müsteşarı ve seçim memuru Ahmet Sami'nin Sarayönü'nde halka yaptığı açıklamaya göre, oy kullanan 37 bin 732 seçmenden 37 bin 502'si ''evet'' tercihi yaptı. ''Hayır'' diyenlerin sayısı 230'da kaldı.

İkinci referandum ise KKTC Anayasası konusunda yapıldı. KKTC'nin ilan edildiği 15 Kasım 1983'ten sonra Kurucu Meclis'te 12 Mart 1985'te 6 olumsuz oya karşılık 63 olumlu oyla kabul edilen KKTC Anayasası, 5 Mayıs 1985'te halkoylamasına sunulmuştu. Seçmenlerin yüzde 70'inin ''evet'', yüzde 30'unun da ''hayır'' oyu kullandığı halkoylaması sonucu KKTC Anayasası kabul edilmişti.

143 BİN TÜRK SEÇMEN OY KULLANACAK

KKTC'de yarın yapılacak referandumda, 563 sandıkta 143 bin 638 seçmen oy kullanabilecek. KKTC'de 14 Aralık 2003 tarihinde yapılan genel seçimlerde 141 bin 479 olan seçmen sayısı aradan geçen 4 ayda 143 bin 638'e yükseldi.

Oy verme işlemi saat 08.00'de başlayacak, saat 18.00'e kadar devam edecek. Resmi olmayan sonuçların saat 21.00 sıralarında alınması bekleniyor.

REFERANDUM SORUSU

Oy pusulasındaki, ''Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne birleşik olarak gireceği yeni düzeni hayata geçirecek Kuruluş Anlaşması ve tüm eklerini; Kıbrıs Türk Devleti'nin Anayasası'nı ve yürürlükte olacak yasalara ilişkin hükümleri onaylıyor musunuz?'' sorusuna ''evet'' veya''hayır'' diyerek tercih yapacak seçmenler, (X) işaretli mühür kullanacak.

NASIL OY KULLANILACAK?

Oyunu kullanmaya giden seçmenlerin kimliklerini ispatlamak için sandık kuruluna, üzerinde fotoğrafları bulunan Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) veya KKTC kimlik kartı, polis kimlik kartı, KTFD veya KKTC pasaportu ve KKTC sürücü belgesinden herhangi birini sunmaları gerekiyor.

Seçmene, oy verme yerine girerken sandık kurulu tarafından 'X' işaretli bir mühür ile bir oy pusulası verilecek. Oy pusulası üzerindeki EVET ve HAYIR kelimelerinin altında birer kare bulunuyor. Seçmen oyunu, karelerden birine 'X' mührünü basmak suretiyle kullanacak.

Oy pusulasına mühür basıldıktan sonra, kutuya atılmadan önce 'X' mührü gizli kalacak şekilde pusulanın katlanması gerekiyor. Sandık kurulu mührü ile ilçe seçim kurulu mühürleri ise dış tarafta kalacak ve bu mühürler sandık kuruluna gösterildikten sonra oy pusulası sandığa atılacak.

Oy verme işleminin tamamlanmasıyla saat 18.00'de parti temsilcileri ve gözlemcileri önünde sandıklar açılarak oylar sayılacak. KKTC'deki ilk sonuçlar saat 19.00'dan itibaren açıklanacak.Resmi olmayan sonuçların da saat 21.00 civarında ortaya çıkması tahmin ediliyor. Lefkoşa Sarayönü'nde kurulacak dev ekrandan da sonuçlar halka duyurulacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle