GeriDünya KKTC'de referandumun anahtarı Demokrat Parti'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de referandumun anahtarı Demokrat Parti'de

KKTC'de 14 Aralık 2003 milletvekilliği genel seçimlerinin ardından ortaya çıkan siyasi tabloda, hükümet kurma çalışmalarında anahtar parti durumuna gelen hükümetin küçük ortağı Demokrat Parti (DP), referandum sürecinde de anahtar durumunda. Referanduma yönelik tutumundaki belirsizliği süren ve tavrı en çok merak edilen DP, kararını, parti üyeleri arasında yapacağı oylamayla belirleyecek.

KKTC ve Kıbrıs Rum kesimindeki siyasi partiler, Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla 24 Nisan'da referanduma sunulacak nihai Annan planına karşı tutumlarını belirleme aşamasında bulunuyor.

KKTC'de koalisyon hükümetinin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) referandumda ''evet'' diyeceğini dün akşam olağanüstü toplanan kurultayda resmileştirdi.

DP, hafta sonunda ilçelerde yapacağı oylamayla, üyelerinin referanduma yönelik görüşlerini alacak ve çıkan sonuca göre tavrını belirleyecek.

Annan planını eleştiren ana muhalefet partisi Ulusal Birlik Partisi de (UBP), referandumda ''evet'' mi, ''hayır'' mı diyeceğini bugün öğleden sonra belirleyecek. UBP'nin ''hayır'' kararı alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) ile Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) referandumda ''evet'' diyeceğini, meclis dışındaki Milliyetçi Adalet Partisi (MAP) ile Kıbrıs Adalet Partisi de (KAP) ''hayır'' diyeceğini açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle