Dünya KKTC'de bir kitabevi kundaklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de bir kitabevi kundaklandı

Lefkoşa'nın tanınmış kitabevlerinden Işık Kitabevi, bugün kimliği belirlenemeyen kişilerce kundaklandı.

Polis Sokak'ta bulunan Işık Kitabevi'nin saat 02.00 sıralarında kundaklandığı belirtildi. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisinin (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve bazı CTP milletvekilleri, kitabevine giderek üzüntülerini ve tepkilerini dile getirdi.

Talat, burada basına yaptığı açıklamada, toplumsal gerginliğin son günlerde giderek tırmandığını belirterek, bu gerginliğin azaltılması çağrısı yaptı.

Faillerin bulunması ve Kıbrıs Türk halkına, Kıbrıs'a, barışa yaramayan gerginliğin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini ifade eden Talat şöyle konuştu: "Kitap yakma, dünyadaki en günah işlerden bir tanesidir. İnanca, bilgiye, kültüre yapılan bir saldırıdır ve faillerinin ortaya çıkması tabii ki çok önemli bir katkı olacaktır ülkedeki toplumsal barışa, saygıya, diyaloğa ve sevgiye... Ama her halükarda ne isterse olsun, bu tür girişimlerin nefretle kınanması ve ülkedeki gerilimin azaltılarak, ortadan kaldırılarak bu tür olaylara bir daha imkan verilmemesi de siyasi olarak hükümetin, devletin görevidir, hepimizin görevidir, bunun için çalışmamız gerekir.

Ben bu vesileyle toplumsal barış çağrısı yapmak istiyorum. Son günlerde çeşitli nedenlerle toplumsal bir gerilim ortaya çıkıyor. Bu gerilimin sona ermesi lazım. Bu gerilimin devam etmesi halinde bu tür olaylar cesaret bulur ve hepimizi yaralar. Eğer bu yangın burada daha büyük olsaydı, kitaplar daha fazla tutuşsaydı, bütün apartmana ve bölgeye sirayet edebilirdi, o yüzden ayrıca da bir cinayete teşebbüsten başka bir şey değildir. Çünkü burayı ateşleyen bilmektedir ki burası bir kitabevidir ve yanıcıdır. Yandığı takdirde de bütün bölgeyi etkileyecektir. Ama bunu bile bile böyle bir cinayete teşebbüs edebilmiştir, yazık, üzülecek bir şey ve kınanacak bir şey."

SOYER: "SİVAS KATLİAMI GİBİ

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer de, kitaba ve bilgiye yapılan saldırıyı "canice" diye niteledi. Olayı, "Sivas ve Kahramanmaraş'taki katliamlara ve Hitler'in kitapları yakmasına" benzeten Soyer, faillerin en erken zamanda ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı.
Halkın bu tür baskılara asla boyun eğmeyeceğini kaydeden Soyer, saldırının kitaba, bilgiye, insana, aydınlanmaya yönelik olduğunu belirtti.
Kitabevi sahibi Nahide Merlen, "Bunu yapanlar barışın ve kitabın düşmanıdır. Zaten kim oldukları biliniyor. Kitapları yakarak tarihe de geçtiler" dedi.

Kaç kitap yandığını bilemediğini, ancak kitapların yarısının yandığını veya zarar gördüğünü kaydeden Merlen, yangını söndürme çalışmaları sırasında özenle çalışan ve kitapları koruyan itfaiyecilere teşekkür etti.

Merlen, bu saldırıyı kimlerin yaptığıyla ilgili tahminin sorulması üzerine de, "Hepimize karşı yapılan bir şeydir bana göre. Kitabın, hepimizin, bir şey yapanların, mücadele edenlerin düşmanıdır bana göre. Kitap da yakarak tarihe geçtiler" ifadesini kullandı.

Kundaklama sırasında ne kullanıldığı henüz bilinmezken, polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor. Sigortalı olduğu öğrenilen kitabevindeki kundaklamanın yol açtığı yangın sırasında kesin sayısı henüz tespit edilmeyen birçok kitap yandı veya zarar gördü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle