GeriDünya KKTC'de 19 aylık müzakereler çöpe gitmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de 19 aylık müzakereler çöpe gitmeyecek

KKTC'de 19 aylık müzakereler çöpe gitmeyecek
refid:14604358 ilişkili resim dosyası

Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'yla görüşen BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, 26 Mayıs'ta başlaması beklenen barış müzakerelerinin sil baştan devam etmeyeceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na, Kıbrıs doğrudan görüşmelerinin yeni turunun 26 Mayıs'ta başlamasını önerdi.

Downer'ın bu teklifine sıcak bakan Eroğlu da müzakerelerin büyük bir ihtimalle 26 Mayıs'ta başlayabileceğini bildirdi.

Downer ayrıca, Eroğlu'nun, selefi Mehmet Ali Talat'ın bıraktığı yerden müzakerelere devam etmeyi kabul ettiğini belirtirken, yaklaşık 19 ay devam eden ve geçtiğimiz ay KKTC seçimleri nedeniyle ara verilen görüşmelerde kaydedilen ilerlemenin korunacağını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Downer ile görüşmesinin sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, Downer ile güzel bir sohbet yaptıklarını ve birçok konuyu konuşma fırsatı bulduklarını ifade etti. Eroğlu, müzakereleri başlatıp, belli bir zaman dilimi içinde sonuçlandırıp referanduma gitme düşüncesinde olduklarını Downer'a aktardığını belirtti.

Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre, Downer'in da kendileriyle aynı düşünceleri paylaştığını ifade eden Eroğlu, müzakerelerin sonsuza kadar devam edemeyeceği konusunda BM ile aynı görüşte olduklarını söyledi.

"Bizim üzerinde durduğumuz, müzakerelerin başlaması, müzakerelerin devamı ve müzakerelerin her iki halkın tatmin olacağı bir anlaşmayla sonuçlanması" diyen Eroğlu, görüşmede, izolasyonların kaldırılmasıyla ilgili düşüncelerini ve Kıbrıs Türk ve Rum tarafının bir anlaşma niyetiyle müzakere masasına oturması gereğini de ortaya koyduklarını söyledi.

Eroğlu, görüşmelere, Kıbrıs'ta bir anlaşma düşüncesiyle oturacaklarını ve bu düşüncelerini Downer'e de ifade ettiklerini aktararak, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılması düşüncesiyle müzakereleri devam ettireceğini vurguladı.

Bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti öncesinde Ankara'yı ziyaret edeceğini bildiren Eroğlu, ziyaret tarihinin daha sonra netleşeceğini belirtti.

Ay sonunda Ankara'yı ziyaret edeceğini de açıklayan Downer, bugün Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile de görüşecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle